درج مهر خروج ویژه مشمولین غایب مقیم خارج از ایران به روز شد


طبق تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از تاریخ 06/01/ 1392 کلیه مشمولین ایرانی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (مجموعا به مدت سه ماه) به کشور تردد نمایند.

شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 شمسی/ 17 شعبان المعظم 1440 قمری/ 23 آوریل 2019 میلادی.

بر اساس اطلاعیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم :

طبق تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران کلیه مشمولین ایرانی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (مجموعا به مدت سه ماه) به کشور تردد نمایند.

کسانی که معافیت عفو رهبری به آنان تعلق گرفته، مشمول دریافت تسهیلات مهر خروج مشمولین نبوده و می‌بایست نسبت به تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه در قالب تسهیلات عفو رهبری اقدام نمایند.

مدارک مورد نياز :
-----------------
1- تکميل فرم 104 اجازه خروج مشمولين

2- ارائه اصل گذرنامه معتبر ايراني

توجه: این مهر به کسانی تعلق می گیرد که حداقل سه سال در خارج از کشور زندگی کرده و در گذر نامه آنان محل اقامت، خارج ازکشور درج گردیده است.در صورتیکه در گذر نامه، کشور محل اقامت ایران درج شده باشد ابتدا نسبت به تعویض گذرنامه اقدام و سپس درخواست مهر خروج مشمولین گردد.

3- ارائه اصل رسيد پرداخت هزينه درج مهر خروج مشمولین در گذرنامه براساس جدول هزينه هاي کنسولي نمایندگی مربوطه .

توجه :

به منظور جلوگيري از بروز مشکلات اداري و اتلاف وقت، قبل از مسافرت به کشور نسبت به اخذ اجازه خروج ويژه مشمولين به نمایندگی کنسولی محل اقامت خود مراجعه نمايند

طبق قانون جدید نظام وظیفه هر فرد ذکور ايراني از ماه قبل سالي که طي آن وارد 19 سالگي مي شود، مشمول خدمت وظيفه عمومي مي باشد (سال مشموليت = سال تولد + 18) به طور مثال متولدين 06/30/ 1376 صرفاً تا پايان مرداد ماه 1394 مجاز به خروج از کشور بوده و لازم است براي اخذ مجوز مذکور در شهریور ماه 1394 اقدام نمايند.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در توضیح اینمورد اظهار داشت :
- مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور برای دریافت مجوز تردد، باید به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران ( سفارت یا کنسولگری ایران ) در کشور محل اقامت خود مراجعه کنند تا گذرنامه آنان پس از احراز شرایط اعلام شده ، به مهر تردد با عنوان "اجازه تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور" ممهور شود.

این مهر در در سفارت ایران در استکهلم با پرداخت مبلغ 218 کرون برای افرادی که قبلا مهر ویژه خروج مشمولین در گذرنامه آنها درج شده و پردخت مبلغ 568 کرون برای افرادی که برای اولین بار تقاضای دریافت این مهر می کنند ، در گذرنامه متقاضی ثبت می شود.

همچنین لازم بیادآوری است که که بر اساس قانون نظام وظیفه در ایران ، همه مردان با رسیدن به سن 50 سالگی تمام بطور اتومات از خدمت نظام وظیفه معاف می شوند.

ازاینرو چنانچه در آستانه 50 سالگی قرار دارید و بعلت اقامت در خارج از کشور ، خدمت نظام وظیفه خود در ایران را انجام نداده اید با رسیدن به سن 50 سالگی تمام بطور اتومات از خدمت نظام وظیفه معاف خواهید شد .

بدیهی است که در چنین صورتی ، شخص 50 ساله ، به ارائه کارت معافیت یا پایان خدمت در ایران جهت ورود و خروج از مملکت یا انجام کارهای رسمی که داشتن معافی از شرایط آنست ، نیاز نخواهید داشت.

ارتباط با ادارات مربوطه در وزارت خارجه :
---------------------------------------
پست الکترونیک : iranianaffairs@mfa.gov.ir

ارتباط با داخل ایران :

شماره های تماس بعلاوه 009821:

تلفنخانه وزارتخارجه:
-------------------
61151

اداره امور ایرانیان: 61153216 و 61153214
، اداره دانشجویی، بورس ها و مدارس خارج از کشور: 61153203 و
61153202
اداره امور اجتماعی: 61153273 و 61153236

اداره سجلات و احوال شخصیه: 61153102

اداره گذرنامه و روادید: (شرکتها)61153098 /61153061 ,
(حق کار و دانشجویان)61153056 ,
(هیاتها و ادارات دولتی)61153044 ,
(آژانسها)61153122 ,
(بستگان) 61153096 ,
(ایرانیان مقیم کشورها) 61153181و 61153172,

( for forighn 61153420)

اداره تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین: 61153106

آدرس: تهران - میدان امام خمینی - خیابان امام خمینی - ساختمان های شماره 3 و 9 وزارت امور خارجه

ارتباط با خارج از کشور:

بخش کنسولی نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

پایان .
 
اطلاعات درباره سوئد برای تازه پناهجویان وتازه واردان به اینکشور
ـ اطلاعات جامع در باره سوئد .
ـ (www.informationsverige.se) وبگاه استانداری ها در سوئد است که دارای اطلاعاتی به زبانهای متعدد منجمله فارسی ودری است .
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 شمسی/ 17 شعبان المعظم 1440 قمری/ 23 آوریل 2019 میلادی.

اطلاعات در باره سوئد (www.informationsverige.se) وبگاه استانداری ها در سوئد است که دارای اطلاعاتی به زبانهای متعدد منجمله فارسی ودری در باره سوئد برای پناهجویان و افرادی است که به تازگی اجازه اقامت گرفته اند.

چرا وبسایت اطلاعات در باره سوئد وجود دارد؟

این وبسایت می خواهد به شما کمک کند و امکانات شما را برای تأثیرگذاری بر وضعیت تان در سوئد را افزایش دهد.

در اینجا پاسخ به سوالات خود در مورد چگونگی کارکرد جامعه سوئد را پیدا می کنید. همچنین اطلاعات مربوط به تماس با ادارات مختلف در دوران اولیه زندگی در این کشور نیز وجود دارد. شما می توانید مراحل مختلف از زمانیکه درخواست پناهندگی می کنید تا وقتی که در جامعه سوئد مشارکت داشته و کار یا تحصیل می کنید را قدم به قدم دنبال کنید.

وبسایت اطلاعات در باره سوئد به کمک گروههای مرجع متشکل از پناهجویان و افرادی که به تازگی اجازه اقامت دریافت کرده اند ساخته شده است. شما به برکت کمک آنها می توانید از مطالبی که دشوار هستند یا مواردی که نمی دانید به اطلاع آنها نیاز دارید ، کسب اطلاع کنید.
موسس وبسایت اطلاعات در باره سوئد کیست؟

استانداری یوتالند غربی مسئولیت اداری وبسایت اطلاعات در باره سوئد در همکاری با سایر استانداری های کشور بر عُهده دارد. استانداری ها با اداره کاریابی و اداره مهاجرت همکاری دارند تا اطلاعات مندرج در این وبسایت به روز و صحیح باشد.
در وبسایت اطلاعات در باره سوئد چه اطلاعاتی می توانید پیدا کنید؟

در وبسایت "اطلاعات در باره سوئد" مجموعه ای از اطلاعات در مورد جامعه سوئد وجود دارد. شما می توانید در مورد چگونگی اداره امور در سوئد و اینکه شما چگونه می توانید تأثیر گذار باشید، مطالبی بخوانید.

شما می توانید در مورد نظام رفاه اجتماعی سوئد و چگونگی کارکرد خدمات بهداشتی و درمانی مطالبی بخوانید. همچنین صفحاتی برای آغاز تمرین زبان سوئدی، صفحاتی برای والدین و واژه نامه ای برای کلمات مهم نیز وجود دارد.

ورود به سایت

پایان .
 
ورود اسکناس ارز به ایران آزاد شد
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 شمسی/ 17 شعبان المعظم 1440 قمری/ 23 آوریل 2019 میلادی.

ورود ارز (به صورت اسکناس) توسط هر مسافر ورودی از خارج از کشور تا سقف ده هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها نیاز به اظهار به گمرک نداشته لیکن جهت مبلغ بیش از سقف تعیین شده مسافر می بایست به گمرک مراجعه و ارز همراه خود را اظهار نماید.

گمرک ایران اعلام کرد: ورود اسکناس ارز به کشور به هر میزان برای اشخاص حقیقی و حقوقی بلامانع است و هیچ یک از دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و گمرک حق ممانعت از آن را ندارند.

به گزارش مهر، علی معقولی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران در ابلاغیه ای به ناظرین و مدیران کل گمرکات اجرایی کشور، موضوع «آزاد شدن ورود اسکناس ارز» به کشور را ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: پیرو بخشنامه هایی در خصوص شرایط ورود ارز به کشور مطابق با بند (۴) مصوبات جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور مورخ ۹۷.۰۷.۱۰، ضمن تاکید بر اینکه «هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند با رعایت مقرراتی که بانک مرکزی اعلام کرده به هر میزان اسکناس ارز وارد کشور نماید و هیچ یک از دستگاه های امنیتی، انتظامی و گمرک حق ممانعت از آن را ندارد، هرگونه ممانعت تخلف اداری محسوب می شود و فرد متخلف در صورت محکومیت در بار اول به انفصال موقت به مدت ۶ ماه و در صورت تکرار به مجازات های بالاتر محکوم می شود.» اعلام می دارد:

الف) ورود ارز (به صورت اسکناس) توسط هر مسافر ورودی از خارج از کشور تا سقف ده هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها نیاز به اظهار به گمرک نداشته لیکن جهت مبلغ بیش از سقف تعیین شده مسافر می بایست به گمرک مراجعه و ارز همراه خود را اظهار نماید.

ب) ورود و خروج ارز/ اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام از طریق مراسلات پستی و حمل بار بیش از ۵ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها ممنوع است. در صورت عدم رعایت ضوابط فوق، مشمول مجازات مقرر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲ خواهد بود.

پایان .
 
راهنمای گرفتن ویزای شنگن جهت ورود به کشورهای اروپایی1 ـ ثابت کنید قصد ماندن ندارید
2 ـ آژانس‌ها را فراموش کنید
3 ـ از کدام سفارت اروپایی وقت بگیریم
4 ـ دعوتنامه بگیرید، نصف راه را رفته‌اید
5 ـ ایمیل بزنید، وقت بگیرید
6 ـ فرم ویزا را پر کنید
و..و..و...
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 شمسی/ 17 شعبان المعظم 1440 قمری/ 23 آوریل 2019 میلادی.

به دلیل افزایش تعداد مهاجرانی که از گوشه و کنار جهان ، هرساله به کشورهای اروپایی پناهنده می‌شوند، گرفتن ویزای شنگن برای مرتبه اول کمی سخت باشد، اما نشدنی نیست.

ـ بسیاری از مردم بهر دلیلی علاقمند به سفر اروپا هستند !؛خواه برای دیدن بستگان و دوستان وخواه برای گشت وگذار در اینکشورها ، اما یک سد بزرگ، 90 درصد اهالی سفر را از این سفر گران و پرزرق و برق منصرف می‌کند: ویزای شنگن !

شاید گرفتن این مجوز "ویزا / روادید " ورود به محدوده اتحادیه اروپا برای مرتبه اول کمی سخت باشد، اما نشدنی نیست.

اما ....
---------
ثابت کنید قصد ماندن ندارید
-----------------------------
پیش از اینکه قصد گرفتن ویزا را کنید، خودتان مدارک‌تان را بسنجید و ببینید آیا با مدارک‌تان می‌توانید سفارت را مجاب کنید که قصد پناهندگی و ماندن در اروپا را ندارید ! اگر مدارکی که باید به سفارت ارائه دهید، کنسول سفارت را مجاب کند که شما تنها قصد سفر را دارید و بازمی‌گردید، تردید نکنید که ویزا را گرفته‌اید. اما اگر مدارک‌تان ناقص است، احتمال رد شدن تقاضای‌تان بالاست.

آژانس‌ها را فراموش کنید
-------------------------
شاید برای اطمینان از گرفتن ویزا به این فکر کنید که سراغ آژانس‌ها مسافرتی بروید و با پرداخت مبلغی، ضریب اطمینان گرفتن ویزای شنگن را بالاتر برید. اما آژانس مسافرتی کار خاصی برای شما نمی‌کند و تنها یک وقت از سفارت می‌گیرد، به جای شما در صف سفارت می‌ایستد و شما را با مدارک خودتان راهی مصاحبه دریافت ویزا می‌کند. البته در صورت خرید تور از آژانس‌ها و سپردن وثایق سنگین بازگشت از سفر به آنها، احتمال گرفتن شنگن بالا می‌رود.

از کدام سفارت اروپایی وقت بگیریم
------------------------------------
اینکه از سفارت کدام کشور اروپایی وقت بگیرید، تابعی از این موضوع است که از کدام کشور اروپایی می‌توانید دعوتنامه داشته باشید؛ اما اگر دعوتنامه ندارید سراغ کشورهایی بروید که سهل‌‌گیرتر هستند. کشورهای مهاجرپذیر مانند آلمان خیلی سخت ویزا می‌دهند. کشورهایی مانند یونان، ایتالیا و اسپانیا گزینه‌های مناسبی هستند.

دعوتنامه بگیرید، نصف راه را رفته‌اید
----------------------------------------
اگر بتوانید از دوست یا آشنایی در محدوده شنگن دعوتنامه سفر بگیرید، نصف راه را رفته‌اید. دعوتنامه برای سفارت به معنای دلیل سفر است. این تلقی در سفارتخانه‌های اروپایی وجود دارد که اگر شما قصد سفر تفریحی به اروپا را دارید، با تور سفر می‌کنید و اگر به صورت شخصی برای ویزا تقاضا کرده‌اید، باید دلیلی برای سفر داشه باشید. یک دعوتنامه معتبر دلالت به این دلیل سفر دارد.

ایمیل بزنید، وقت بگیرید
--------------------------
برای گرفتن وقت سفارت نیازی به دفاتر خدمات مسافرتی ندارید و یا یک ایمیل می‌توانید وقت سفارت بگیرید. برای گرفتن وقت سفارت به وب‌سایت فارسی سفارتخانه‌های اروپایی مراجعه و آدرس ایمیل برای وقت سفارت را بیابید و ایمیلی مبنی بر درخواست وقت بزنید. نکته مهم در این رابطه این است که منتظر بمانید تا پاسخ ایمیل‌تان را بگیرید و ایمیل‌های مجدد به سفارت نزنید.

فرم ویزا را پر کنید
---------------------
پس از گرفتن وقت سفارت، نوبت پر کردن فرم ویزاست. فرم ویزا را می‌توانید از سایت سفارت بگیرید و به زبان انگلیسی پر کنید. البته می‌توانید کمی هزینه کرده و فرم ویزا را به زبان همان کشور پر کنید.

تنها مدارک شغلی را ترجمه کنید
---------------------------------
این تصور در میان برخی وجود دارد که باید تمام مدارک خود را ترجمه کنند. این در حالی است که تنها مدرک مورد نیاز برای ترجمه مدرک شغلی است. این مدرک شغلی شامل پروانه کسب برای کسبه، پروانه وکالت، نظام پزشکی و گواهی اشتغال کار برای کارمندان بخش خصوصی و دولتی است. در گواهی اشتغال به کار مواردی مانند میزان حقوق و دستمزد، سمت فرد در سازمان و سابقه کار باید ذکر شود. این مدرک را باید در دارالترجمه‌های مورد تائید سفارت ترجمه کنید و به همراه اصل گواهی به سفارت ارائه کنید.

سوابق بیمه خود را لیست کنید
-------------------------------
سواق بیمه‌ای شما فاکتور مهمی برای سفارت است. سوابقی که هر چه سنگین‌تر باشد، نشان دهنده این است که شما در ایران شرایط خوبی برای کار و زندگی دارید و به قصد پناهندگی به اروپا نمی‌روید. سوابق بیمه نیاز به ترجمه ندارد.

نامه تمکن مالی را به زبان انگلیسی از بانک بگیرید
-----------------------------------------------------
یکی دیگر مدارک مهمی که باید به سفارت ارائه دهید، پرینت حساب بانکی با مانده بالای 10 هزار یورو است. تمام بانک‌ها این نامه را به مشتریان خود می‌دهند. از تمام حساب‌های خود اعم از سپرده‌‌ها، حساب‌های جاری و دیگر حساب‌ها می‌توانید چنین نامه‌ای را دریافت کنید. اما حساب‌های دارای گردش را برای این کار انتخاب کنید. البته به خاطر داشته باشید که حساب خود را خیلی هم پر نکنید مثلا برای یک خانواده سه نفره، حساب بانکی با مانده 25 تا 30 هزار یورو کافی است. اگر به عنوان مثال 200 هزار یورو در حساب خود داشته باشید، این تلقی را ایجاد می‌کنید که زندگی خود را تبدیل به پول کرده و قصد رفتن از ایران را دارید !

اسناد ملکی را هم همراه داشته باشید
--------------------------------------
اسناد ملکی در لیست مدارک مورد نیاز سفارت نیست، اما بد نیست اصل و کپی سند ملکی را به همراه داشته باشید که هنگام مصاحبه حضوری در پرونده‌تان درج شود شما در خانه ملکی خود زندگی می‌کنید.

هتل و پرواز را رزرو کنید
--------------------------
از دیگر مدارک سفر که باید به سفارت ارائه دهید، رزرو پرواز و هتل است. هنگامی که شما هتل و پرواز را رزرو می‌کنید به سفارت این مفهوم را منتقل می‌کنید که تمام برنامه سفرتان از پیش طراحی شد و تنها منتظر ویزا هستید.

بیمه مسافرتی فراموش نشود
---------------------------
به یکی از دفاتر بیمه‌ای مراجعه و بیمه مسافرتی برای مدت روزهای سفر دریافت کنید. این بیمه برای مدت سفر شما صادر می‌شود و در صورتی که ویزای شما صادر نشود، می‌توانید بیمه را عودت داده و تا 80 درصد مبلغ پرداختی خود دریافت کنید.

عکس‌ها و کپی تمامی مدارک
--------------------------
2 قطعه عکس 3.5 در 4.5 رنگی زمینه سفید نیاز دارید. البته برخی سفارت‌خانه‌ها عکس 3 در 4 می‌خواهند که باید با توجه به مدارک درج شده در سایت سفارت مدارک را آماده کنید. از تمامی مدارک موجود هم کپی تهیه کنید. ممکن است کپی همه مدارک را از شما نخواهند، اما با مدارک کامل‌تر بروید بهتر است تا روز مصاحبه، سفارت را برای تهیه یک کپی ترک کنید.

کودکان زیر 12 سال نیاز به حضور ندارند
-----------------------------------------
کودکان زیر 12 سال نیاز به حضور در سفارت و مصاحبه حضوری ندارند و مدارک آن‌ها باید از سوی والدین‌شان به سفارت ارائه شود. از کودکان زیر 12 سال هزینه بررسی مدارک هم گرفته نمی‌شود. هزینه بررسی مدارک در بیشتر سفارت‌های اروپایی 60 یورو است.

ویزاهای قبلی به کمک‌تان می‌آیند
----------------------------------
اگر پیشتر هم ویزای شنگن گرفته‌اید و یا به کشورهای مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلیس، کره جنوبی و ژاپن سفر کرده‌اید، کپی ویزاهای قبلی را حتما به همراه داشته باشید که مسیر گرفتن شنگن را برای شما سهل‌تر می‌کنند.

اصل مدارک شناسایی یادتان نرود
---------------------------------
لازم بیادآوری است که یادتان نرود این سه مورد (اصل و کپی پاسپورت اصلی و کپی شناسنامه و اصل کارت ملی )را در سرلیست همه مدارک‌تان قرار دهید!

پایان .
 
تاریخ در گذر زمان
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 شمسی/ 17 شعبان المعظم 1440 قمری/ 23 آوریل 2019 میلادی.

روز جهانی کتاب و حق نشر، در ایران: بزرگداشت شیخ بهایی، روز زمین، جشن اردیبهشتگان، روز معماری

رویدادها

۱۳۴۸ – دادن لقب شوالیه در انگلستان برقرار شد.
۱۸۳۸ – برای نخستین بار، یک کشتی بخار عرض اقیانوس اطلس را طی کرد.
۱۸۹۳ – اولین پارلمان بلژیک با رأی مردان بالغ انتخاب شد تا نخست وزیر و وزرا را انتخاب کند.
۱۹۴۱ – بلگراد به دست آلمان نازی اشغال شد.
۱۹۵۶ – دیوان عالی ایالات متحده آمریکا قوانین جدایی نژادی را مغایر با قانون اساسی این کشور دانست.

زادروزها

۱۷۷۵ - زادروز ویلیام ترنر نقاش رمانتیک بریتانیایی
۱۷۹۱ - زادروز جیمز بیوکنن پانزدهمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا
۱۸۲۳ - زادروز عبدالمجید یکم سی و یکمین سلطان امپراتوری عثمانی
۱۸۵۸ - زادروز ماکس پلانک فیزیک‌دان آلمانی، برندهٔ جایزه فیزیک نوبل سال ۱۹۱۸
۱۹۰۲ - زادروز هالدور لاکسنس نویسنده ایسلندی قرن بیستم برندهٔ جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۵۵
۱۹۷۷ - زادروز جان سینا بازیگر، رپر، بدن‌ساز و کشتی‌گیر
درگذشت‌ها
۱۳۵۸ - ترور سپهبد محمد ولی قرنی نخستین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
۱۰۱۶ - درگذشت اتلرد بدفهم پادشاه انگلستان میان سال‌های ۹۷۸ تا ۱۰۱۳ و ۱۰۱۴ تا ۱۰۱۶ میلادی
۱۲۰۰ - درگذشت تسو شی فیلسوف و دانش‌پژوه کنفوسیانیسم دورهٔ سونگ
۱۶۱۶ - درگذشت ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه‌نویس انگلیسی
۱۸۰۳ - درگذشت آدلاید لابلی-گویارد نقاش فرانسوی
۱۸۵۰ - درگذشت ویلیام وردزورث شاعر بزرگ انگلیسی سبک رمانتیک
۱۹۵۱ - درگذشت چارلز گیتس دویز بانک‌دار وسیاستمدار اهل آمریکا، سی‌امین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، برندهٔ جایزه صلح نوبل سال ۱۹۲۵
۲۰۰۷ - درگذشت بوریس یلتسین نخستین رئیس جمهور منتخب روسیه به شیوهٔ دموکراتیک

منبع : ویکی پدیا.

پایان .
 
تاثیرات بسیار مهم آب بر مغز / 14 معجزه طلایی نوشیدن آب بر بدن"وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ"
«هر چیز زنده‏ای را از آب پدید آوردیم‏» - آیه 30 سوره انبیاء

بیش از 70 درصد بدن هرکدام از ما را آب تشکیل داده است و هر عملکردی در بدن برای به انجام رسیدن نیاز به این مایع مهم حیات خواهد داشت که بخش بزرگی از این عملکرد به مغز و سیستم عصبی اختصاص می یابد.

شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 شمسی/ 16 شعبان المعظم 1440 قمری/ 22 آوریل 2019 میلادی.

آیا تا به حال به ارتباط میان نوشیدن آب و سطح عملکرد مغزی اندیشیده اید؟
آیا تا به حال به ارتباط میان نوشیدن آب و سطح عملکرد مغزی اندیشیده اید؟

شاید شنیده باشید که باید آب زیادی بنوشید تا سلامت بمانید, این مسئله به شدت حیاتی است میزان بسیار مهمی از بدن ما را آب تشکیل داده است و اگر بدن دچار کمبود این ماده حیاتی شود تاثیرات مخرب جدی بر بدن میگذارد

آیا تا به حال به ارتباط میان نوشیدن آب و سطح عملکرد مغزی اندیشیده اید؟ مغز ارگانی سرشار از شگفتی های مختلف است و هیچ چیز عجیبی از آن دور از انتظار نیست. یکی از نکات جالب در ارتباط با این عضو، تاثیرات مفید آب بر عملکرد آن است. کمبود دریافت آب توسط مغز، اختلالات متعددی همچون مشکلات تمرکز، حافظه، خستگی زودرس مغزی، سردرد، اختلالات خواب، عصبانیت، افسردگی و بسیاری مسائل دیگر را به دنبال خواهد داشت.

بیش از 70 درصد بدن هرکدام از ما را آب تشکیل داده است و هر عملکردی در بدن برای به انجام رسیدن نیاز به این مایع مهم حیات خواهد داشت که بخش بزرگی از این عملکرد به مغز و سیستم عصبی اختصاص می یابد.

یک فرد بالغ با وزن متعادل در آمریکا روزانه کمتر از 32 اونس (946 میلی لیتر) آب می نوشد. در حالی که متوسط آبی که روزانه در همین فرد از دست می رود، بیش از 80 اونس (2.36 لیتر) است و از طرق مختلف مانند تعریق، تنفس و دفع مواد زائد از بدن خارج می شود. همان طور که آشکار است، فاصله میان 32 اونس دریافتی و 80 اونسی که از دست می رود، بسیار زیاد است. حال اگر روزانه کمتر از 80 اونس آب مصرف کنیم، چه اتفاقی برای عملکرد مغز ما رخ خواهد داد؟

آب و انرژی مغز
----------------
مغز یکی از مهم ترین اعضا در بدن است که باید انرژی آن به صورت مداوم تامین شود و برای تامین 85 درصدی این انرژی باید سطح آب را متعادل نگه داشت. آب انرژی الکتریکی مورد نیاز برای بخش مهمی از عملکرد های مغزی را فراهم می آورد که از ارزشمند ترین این ها می توان به پروسه تفکر و حافظه اشاره کرد. طبق نظر دکتر Corinne Allen، انرژی مورد نیاز سلول های مغزی به طور متوسط دو برابر دیگر سلول های بدن است و آب این انرژی را به نحو موثرتری از هر ماده دیگری فراهم می کند.

آب همچنین برای کمک به تولید هورمون ها و نوروترنسمیتر ها( واسطه های مغزی برای انتقال پیام) نیز مورد نیاز است.

زمانی که مغز شما تحت ذخیره کامل تری از آب کار می کند، قابلیت بسیار بالاتری برای تفکر سریع در اختیار خواهد داشت، سطح تمرکز بالاتری را تجربه کرده و خلاقیت بیشتری از خود نشان می دهد. در نتیجه تامین روزانه مقادیر متعادل آب نه تنها به تفکر سریع تر ما کمک می کند، بلکه به پیشگیری از اختلالات تمرکز و توجه در کودکان و بزرگسالان نیز یاری خواهد رساند.

علائم مغزی کمبود آب
-------------------
کمبود آب رسانی به بدن و به تبع به مغز، سبب خاموش شدن تدریجی ذهن شده و عملکرد آن از جهات مختلف مختل خواهد شد. تحقیقات نشان داده است اگر تنها 1 درصد کمبود آب داشته باشید، کاهش 5 درصدی عملکرد مغزی را تجربه خواهید کرد و چنان چه این کمبود دریافت آب به 2 درصد برسد، علائمی همچون از دست رفتن موقت حافظه، اختلال تمرکز و مشکلات مرتبط با حل مسائل ریاضی که نشان از افت کار مغز است، رخ خواهند داد.

اما آن چه در کمبود طولانی مدت آب رخ می دهد، کاهش حجم و وزن سلول های مغز است و این مورد به ویژه در افراد مسنی که برای مدت طولانی در معرض کمبود آب رسانی قرار داشته اند مشاهده می شود. دریافت مقادیر مناسب آب به صورت روزانه می تواند فاکتوری کمک رسان در کاهش ریسک ابتلا به بیماری هایی همچون پارکینسون، آلزایمر و سایر بیماری های نورودژنراتیو (تحلیل برنده سلول های مغزی) باشد.

این مایع مفید و ارزشمند در کمک به تغذیه سلول های مغز و همچنین دفع مواد زائد و سم ها نیز می تواند بسیار موثر باشد.

چالش آب
--------
دکتر Allen طی تحقیقاتی که بر افراد دچار حملات عصبی و یا افسردگی های حاد داشته است، به نکته جالبی دست یافته است. برای 99 درصد این افراد به صورت روزانه هیچ گونه مصرف آبی ثبت نشده بود و این کمبود شدید در دریافت می توانست بیماری های مختلف مغزی را پیشرفت دهد.

یکی دیگر از کار های مهمی که این ترکیب ساده برایمان انجام می دهد، متوقف ساختن بسیاری از منابع تولید رادیکال های آزاد در حمله به سلول های مغزی خواهد بود. رادیکال های آزاد گونه های فعال شیمیایی هستند که می توانند سبب التهاب سلول های مغزی و در نهایت از بین رفتن آن ها شوند. در نتیجه باید ابزاری برای پیشگیری از این اتفاق در دست داشته باشیم.فواید بی نظیر نوشیدن آب در حال ناشتا
-------------------------------------
یکی از بهترین کارهایی که میتوان برای سلامتی بدن انجام داد ، نوشیدن یک لیوان آب هنگام ناشتاست. شاید این نکته چندان مهم به نظر نرسد اما نوشیدن آب درست بعد از بیدار شدن از خواب بهترین زمان روز است تا این مایع بسیار ویژه به بدن برسد.

هنگامی که شب در خواب هستید، بدن عملکردهای مهمی را تحت کنترل دارد تا سلول های آسیب دیده را ترمیم کند و یک پاکسازی درونی انجام می دهد تا مواد سمی بدن دفع شوند. به همین دلیل است که آب نقش بسیار مهمی در زمان بیدار شدن از خواب دارد.

نوشیدن یک لیوان بزرگ آب در صبح دفع مواد زائد را که طی شب توسط فعالیت دستگاه لنفی از دیگر مواد جدا شده اند را تسهیل می کند.

بسیاری از افراد هنگام صبح تمایل به مصرف دیگر نوشیدنی ها دارند در حالی که بهترین مایعی که توصیه می شود آب است زیرا خواص بی شماری برای بدن دارد.

توصیه
-----
1.برای کمک به عملکرد مغز خود، زمانی که از خواب بیدار می شوید 12 تا 16 اونس آب بنوشید.

2.همواره یک بطری آب آشامیدنی کنار خود داشته باشید به ویژه اگر شغلی دارید که نیاز به فعالیت ذهنی بالایی دارد.

3.مصرف نوشابه، قهوه، شیر و یا حتی آب میوه های طبیعی نمی تواند جایگزین مناسبی برای آب مورد نیاز بدن باشد.

4.نوع آبی که مصرف می کنید بسیار مهم است، از سلامت منبع تامین آب مصرفی خود اطمینان حاصل کنید.

در این مطلب سعی کردیم زوایای مهم نقش آب در سلامتی به ویژه سلامتی مغز را عنوان کرده و آن دسته نکاتی که از چشم ها دور مانده است را با وضوح بیشتر ارائه دهیم. با توجه به مسائلی که ذکر شد راه حلی بسیار ساده برای تامین سلامتی خود پیش رو داریم، راهی که انجام آن هیچ گونه دردسر خاصی ندارد و تنها کافی است توجه خود را افزایش دهیم. "آب مورد نیاز بدن خود را روزانه تامین کنید"14 اثر شگفت انگیز آب بر روی بدن
---------------------------------
آب منبع خوبی برای حفظ و شادابی پوست به شمار می رود، برای سلامت قلب مفید است، انرژی را افزایش داده و باعث کاهش وزن است و ...

آب ترکیب اصلی نسوج بدن است و به طور متوسط حدود 65 درصد وزن بدن یک شخص بالغ را آب تشکیل می دهد که این مقدار برای کودکان بیشتر است.

1.آب و سلامت پوست
-------------------
قبل از هر چیز باید بدانید آب منبع خوبی برای سلامت پوست است و با از بین بردن سموم بدن باعث شفافیت طبیعی پوست شما خواهد شد. خطوط ریز و شیارهای پوست به هنگام کمبود آب، بیشتر و عمیق تر می شوند. نوشیدن آب باعث چاق تر شدن سلول های پوستی و کاهش چین و چروک و جوان کردن پوست می شود. همچنین آب باعث بهبود بخشیدن به جریان خون در پوست می شود و پوست را از وجود ناخالصی ها پاک می کند و امکان تغذیه بهتر پوست را فراهم می کند.

2.آب و سلامت قلب
------------------
با نوشیدن مقدار آب توصیه شده در روز، می توان از بروز حملات قلبی پیشگیری و یا احتمال ابتلا به آن را کاهش داد. طی تحقیق منتشره در نشریه آمریکایی «اپیدمیولوژی»، احتمال مرگ ناشی از حملات قلبی، در کسانی که روزانه بیش از 5 لیوان در روز آب می نوشند نسبت به کسانی که کمتر از 2 لیوان در روز آب می نوشند، 41 درصد کاهش می یابد.

3.آب و افزایش انرژی بدن
--------------------------
میزان انرژی در کسانی که روزانه به مقدار کافی آب می نوشند نسبت به افرادی که بدنشان با کمبود آب روبروست، از سطح بالاتری برخوردار است. کم آبی در بدن می تواند منجر به سستی و خواب آلودگی و در نهایت ضعف عضلات و سردرد شده و همچنین سوخت و ساز بدن را کاهش دهد.

درد قسمت پایینی کمر وآرتریت ستون فقرات نشانه ی کمبودآب در ستون
مهره ها و دیسک ها است. دریافت آب بیشتر به رفع این مشکلات کمک می کند .

شما در بسیاری از مواقع بدون این که کاری انجام داده باشید احساس خستگی می کنید، علت این خستگی ممکن است کمبود آب بدن باشد. آب باعث انتقال اکسیژن و سایر مواد غذایی به سلول های بدن می شود و کمبود آن باعث اختلال در رسیدن این مواد به سلول ها می شود. اگر بدن شما به اندازه کافی پر آب باشد، قلب شما نیز مجبور نیست برای رساندن خون به نقاط مختلف بدن، با شدت بیشتری کار کند.

4.آب و حفظ تناسب اندام
-------------------------
اگر به دنبال کاهش وزن هستید، بدانید که آب باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و باعث می شود احساس سیر بودن به شما دست دهد. بنابراین سعی کنید به جای نوشیدن نوشیدنی های پر کالری، آب بنوشید. همچنین چنانچه شما یک لیوان آب یخ بنوشید بدن شما بایستی این آب را گرم کند، در نتیجه مقداری از این گرمای مورد نیاز را از سوزاندن چربی ها به دست می آورد. آب می تواند با تحریک بدن با این تفکر که «پر است» از افزایش وزن پیشگیری کند و به این ترتیب شما را از افراط در خوردن غذاها باز دارد.

5.آب و سلول های بدن
----------------------
آب، حلالی است که در آن بسیاری از موادی که برای اعمال سلولی لازم است حل می شود. آب موادی را که در خود حل کرده است در بدن انتقال داده و از طریق خون و مایع بین سلولی در اختیار سلول ها قرار می دهد. واکنش های بیولوژیکی داخلی بدن در حضور آب انجام می شود. آب برای اعمال داخلی مهمی مانند هضم، جذب و دفع مواد زائد و بسیاری اعمال دیگر ضروری است و موجب تنظیم حرارت در بدن می شود.

6.آب و بهبود کارکرد دستگاه گوارش
-----------------------------------
آب باعث سهولت حرکت مواد دفعی در روده می شود و از بروز یبوست پیشگیری می کند. در واقع آب نیز همانند فیبرها باعث بهبود کارکرد دستگاه گوارش می شود. جذب بعضی از مواد معدنی از دستگاه گوارش با کمک مولکول های آب انجام پذیر است.

7.آب و دفع سموم از بدن
-------------------------
نقش دیگر آب این است که مواد زائد و سمومی مثل اوره را که در اثر متابولیسم مواد پروتئینی در بدن تولید می شود، دفع می کند. به یاد داشته باشید طی هر برنامه سم زدایی از بدن باید از آب استفاده کنید. این ماده حیاتی سموم را رقیق کرده از بدن دفع می کند.

با کاهش نوشیدن آب، خطر ابتلا به سنگ های مجرای ادراری افزایش می یابد.

آب باعث رقیق کردن نمک ها و مواد معدنی موجود در ادرار می شود و مانع از تشکیل کریستال های سنگ های مجرای ادراری می شود

آب مهم ترین ماده سم زدا محسوب می شود. آب با زدودن سموم از بدن به ارتقای سلامت آن کمک بسزایی می کند و دهیدراتاسیون یا از دست دادن آب بدن صدمات شدیدی را بر بدن وارد می کند.

8.آب و سوزش معده
--------------------
یکی از فواید آب جلوگیری و درمان سوزش معده است. این عارضه ممکن است به احتمال نشانه ی کمبود آب در بخش فوقانی دستگاه گوارش بوده و نشانه ی مهم تشنگی بدن است. استفاده از داروهای ضد اسید در درمان این درد، دهیدراتاسیون را برطرف نمی کند و بدن همچنان از کمبود ذخیره آب رنج می برد. با نوشیدن آب، اسید معده، معالجه می شود، از این رو برای سیستم هاضمه مفید است.

9.آب و آرتریت
------------------
اثر دیگر این مایع حیاتی پیشگیری و بهبود آرتریت است. درد مفصلی روماتوئیدی یا همان آرتریت ممکن است نشانه ی کمبود آب در مفاصل دردناک است. این بیماری در هر دو گروه جوانان و سالمندان مشاهده می شود. استفاده از داروهای مسکن مشکل را برطرف نمی کند بلکه اثرات جانبی را هم در پی دارد. دریافت آب و کاهش مصرف نمک در درمان آرتریت موثر است.

10.آب و کمردرد
------------------
تأثیر آب در جلوگیری و درمان کمردرد نیز مطرح شده است. درد قسمت پایینی کمر و آرتریت ستون فقرات نشانه ی کمبود آب در ستون مهره ها و دیسک ها است. دریافت آب بیشتر به رفع این مشکلات کمک می کند.

11.آب و کاهش استرس
---------------------
85 درصد بافت مغز را آب تشکیل می دهد. به هنگام تشنگی، بدن و مغز، برای انجام فعالیت های خود با فشار و استرس مواجه می شوند. برای کاهش سطح استرس، همیشه به هنگام کار یک لیوان آب بر روی میز خود داشته باشید و یا به هنگام ورزش، یک بطری آب به همراه داشته باشید تا با استرس کمتری به فعالیت بپردازید.

12.آب و جلوگیری از گرفتگی عضلات
-----------------------------------
نوشیدن آب باعث می شود که عضلات کمتر دچار گرفتگی شوند و اکسیژن رسانی کافی و پاک سازی سموم از آن ها راحت تر انجام شود.

همچنین آب به عنوان یک روان کننده در مفصل ها عمل می کند. هنگامی که بدن شما آب کافی داشته باشد، می توانید با قدرت بیشتر و با مدت زمان بیشتری کارهای بدنی را انجام دهید.

13.آب و کاهش خطر ابتلا به سنگ های کلیه و مثانه
-------------------------------------------------
با کاهش نوشیدن آب، خطر ابتلا به سنگ های مجرای ادراری افزایش می یابد.

آب باعث رقیق کردن نمک ها و مواد معدنی موجود در ادرار می شود و مانع از تشکیل کریستال های سنگ های مجرای ادراری می شود. سنگ های کلیه و مثانه در ادرار رقیق نمی توانند شکل بگیرند، بنابراین خطر ابتلا به این عارضه های دردناک کاهش می یابد.

14.آب و جلوگیری از بیماری های مزمن
---------------------------------------
و بالاخره این که گفته می شود آب در جلوگیری از آنژین قلبی، میگرن، کولیت، آسم، فشار خون بالا، دیابت در مراحل اولیه، کلسترول بالا، افسردگی، سندرم خستگی مزمن، لوپوس، ام.اس و دیستروفی عضلانی نقش دارد.

منابع: تبیان، عصر ایران،باشگاه خبرنگاران جوان

توصیه می شود :
----------------
درباره اهمیت آب !

پایان .
 
کدام معابر تهران به نام هنرمندان و شاعران تغییر یافت؟

شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 شمسی/ 16 شعبان المعظم 1440 قمری/ 22 آوریل 2019 میلادی.

پایان .
 
لایحه اعطای تابعیت از مادر ایرانی به مجلس فرستاده شد


شناسنامه ی ایرانی .
شناسنامه ی ایرانی .

شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 شمسی/ 16 شعبان المعظم 1440 قمری/ 22 آوریل 2019 میلادی.

جهانگیری (معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران )اعلام کرد : پیش از این تنها اعطای تابعیت ایرانی از پدر امکان پذیر بود، اما به تازگی لایحه‌ای را به مجلس فرستادیم که فرزندان بتوانند از مادر ایرانی نیز تابعیت دریافت کنند

پایان .
 
تصویر زیبای امروز از قلب ایرانچوپان روستای "برکه چوپان" در حومه
" بندر کنگان" در استان " بوشهر " با عشق به ایرانزمین ، در حال نی زدن !*
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 شمسی/ 16 شعبان المعظم 1440 قمری/ 22 آوریل 2019 میلادی.


موقعیت "بندر کنگان" واستان بوشهر.

شهرستان کَنگان یکی از شهرستان های استان بوشهر در جنوب ایران است که از شرق و شمال شرق به شهرستان جم، از شمال غرب به شهرستان دیر، جنوب به شهرستان عسلویه در استان بوشهر و از غرب به خلیج فارس منتهی می گردد.

توصیه می شود :
--------------
درباره استان بوشهر .

پایان .
 
درج مهر خروج ویژه مشمولین غایب مقیم خارج از ایران به روز شد


طبق تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از تاریخ 06/01/ 1392 کلیه مشمولین ایرانی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (مجموعا به مدت سه ماه) به کشور تردد نمایند.

شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 شمسی/ 16 شعبان المعظم 1440 قمری/ 22 آوریل 2019 میلادی.

بر اساس اطلاعیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم :

طبق تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران کلیه مشمولین ایرانی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (مجموعا به مدت سه ماه) به کشور تردد نمایند.

کسانی که معافیت عفو رهبری به آنان تعلق گرفته، مشمول دریافت تسهیلات مهر خروج مشمولین نبوده و می‌بایست نسبت به تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه در قالب تسهیلات عفو رهبری اقدام نمایند.

مدارک مورد نياز :
-----------------
1- تکميل فرم 104 اجازه خروج مشمولين

2- ارائه اصل گذرنامه معتبر ايراني

توجه: این مهر به کسانی تعلق می گیرد که حداقل سه سال در خارج از کشور زندگی کرده و در گذر نامه آنان محل اقامت، خارج ازکشور درج گردیده است.در صورتیکه در گذر نامه، کشور محل اقامت ایران درج شده باشد ابتدا نسبت به تعویض گذرنامه اقدام و سپس درخواست مهر خروج مشمولین گردد.

3- ارائه اصل رسيد پرداخت هزينه درج مهر خروج مشمولین در گذرنامه براساس جدول هزينه هاي کنسولي نمایندگی مربوطه .

توجه :

به منظور جلوگيري از بروز مشکلات اداري و اتلاف وقت، قبل از مسافرت به کشور نسبت به اخذ اجازه خروج ويژه مشمولين به نمایندگی کنسولی محل اقامت خود مراجعه نمايند

طبق قانون جدید نظام وظیفه هر فرد ذکور ايراني از ماه قبل سالي که طي آن وارد 19 سالگي مي شود، مشمول خدمت وظيفه عمومي مي باشد (سال مشموليت = سال تولد + 18) به طور مثال متولدين 06/30/ 1376 صرفاً تا پايان مرداد ماه 1394 مجاز به خروج از کشور بوده و لازم است براي اخذ مجوز مذکور در شهریور ماه 1394 اقدام نمايند.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در توضیح اینمورد اظهار داشت :
- مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور برای دریافت مجوز تردد، باید به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران ( سفارت یا کنسولگری ایران ) در کشور محل اقامت خود مراجعه کنند تا گذرنامه آنان پس از احراز شرایط اعلام شده ، به مهر تردد با عنوان "اجازه تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور" ممهور شود.

این مهر در در سفارت ایران در استکهلم با پرداخت مبلغ 218 کرون برای افرادی که قبلا مهر ویژه خروج مشمولین در گذرنامه آنها درج شده و پردخت مبلغ 568 کرون برای افرادی که برای اولین بار تقاضای دریافت این مهر می کنند ، در گذرنامه متقاضی ثبت می شود.

همچنین لازم بیادآوری است که که بر اساس قانون نظام وظیفه در ایران ، همه مردان با رسیدن به سن 50 سالگی تمام بطور اتومات از خدمت نظام وظیفه معاف می شوند.

ازاینرو چنانچه در آستانه 50 سالگی قرار دارید و بعلت اقامت در خارج از کشور ، خدمت نظام وظیفه خود در ایران را انجام نداده اید با رسیدن به سن 50 سالگی تمام بطور اتومات از خدمت نظام وظیفه معاف خواهید شد .

بدیهی است که در چنین صورتی ، شخص 50 ساله ، به ارائه کارت معافیت یا پایان خدمت در ایران جهت ورود و خروج از مملکت یا انجام کارهای رسمی که داشتن معافی از شرایط آنست ، نیاز نخواهید داشت.

ارتباط با ادارات مربوطه در وزارت خارجه :
---------------------------------------
پست الکترونیک : iranianaffairs@mfa.gov.ir

ارتباط با داخل ایران :

شماره های تماس بعلاوه 009821:

تلفنخانه وزارتخارجه:
-------------------
61151

اداره امور ایرانیان: 61153216 و 61153214
، اداره دانشجویی، بورس ها و مدارس خارج از کشور: 61153203 و
61153202
اداره امور اجتماعی: 61153273 و 61153236

اداره سجلات و احوال شخصیه: 61153102

اداره گذرنامه و روادید: (شرکتها)61153098 /61153061 ,
(حق کار و دانشجویان)61153056 ,
(هیاتها و ادارات دولتی)61153044 ,
(آژانسها)61153122 ,
(بستگان) 61153096 ,
(ایرانیان مقیم کشورها) 61153181و 61153172,

( for forighn 61153420)

اداره تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین: 61153106

آدرس: تهران - میدان امام خمینی - خیابان امام خمینی - ساختمان های شماره 3 و 9 وزارت امور خارجه

ارتباط با خارج از کشور:

بخش کنسولی نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

پایان .
 
اطلاعات درباره سوئد برای تازه پناهجویان وتازه واردان به اینکشور
ـ اطلاعات جامع در باره سوئد .
ـ (www.informationsverige.se) وبگاه استانداری ها در سوئد است که دارای اطلاعاتی به زبانهای متعدد منجمله فارسی ودری است .
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 شمسی/ 16 شعبان المعظم 1440 قمری/ 22 آوریل 2019 میلادی.

اطلاعات در باره سوئد (www.informationsverige.se) وبگاه استانداری ها در سوئد است که دارای اطلاعاتی به زبانهای متعدد منجمله فارسی ودری در باره سوئد برای پناهجویان و افرادی است که به تازگی اجازه اقامت گرفته اند.

چرا وبسایت اطلاعات در باره سوئد وجود دارد؟

این وبسایت می خواهد به شما کمک کند و امکانات شما را برای تأثیرگذاری بر وضعیت تان در سوئد را افزایش دهد.

در اینجا پاسخ به سوالات خود در مورد چگونگی کارکرد جامعه سوئد را پیدا می کنید. همچنین اطلاعات مربوط به تماس با ادارات مختلف در دوران اولیه زندگی در این کشور نیز وجود دارد. شما می توانید مراحل مختلف از زمانیکه درخواست پناهندگی می کنید تا وقتی که در جامعه سوئد مشارکت داشته و کار یا تحصیل می کنید را قدم به قدم دنبال کنید.

وبسایت اطلاعات در باره سوئد به کمک گروههای مرجع متشکل از پناهجویان و افرادی که به تازگی اجازه اقامت دریافت کرده اند ساخته شده است. شما به برکت کمک آنها می توانید از مطالبی که دشوار هستند یا مواردی که نمی دانید به اطلاع آنها نیاز دارید ، کسب اطلاع کنید.
موسس وبسایت اطلاعات در باره سوئد کیست؟

استانداری یوتالند غربی مسئولیت اداری وبسایت اطلاعات در باره سوئد در همکاری با سایر استانداری های کشور بر عُهده دارد. استانداری ها با اداره کاریابی و اداره مهاجرت همکاری دارند تا اطلاعات مندرج در این وبسایت به روز و صحیح باشد.
در وبسایت اطلاعات در باره سوئد چه اطلاعاتی می توانید پیدا کنید؟

در وبسایت "اطلاعات در باره سوئد" مجموعه ای از اطلاعات در مورد جامعه سوئد وجود دارد. شما می توانید در مورد چگونگی اداره امور در سوئد و اینکه شما چگونه می توانید تأثیر گذار باشید، مطالبی بخوانید.

شما می توانید در مورد نظام رفاه اجتماعی سوئد و چگونگی کارکرد خدمات بهداشتی و درمانی مطالبی بخوانید. همچنین صفحاتی برای آغاز تمرین زبان سوئدی، صفحاتی برای والدین و واژه نامه ای برای کلمات مهم نیز وجود دارد.

ورود به سایت

پایان .
 
ورود اسکناس ارز به ایران آزاد شد
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 شمسی/ 16 شعبان المعظم 1440 قمری/ 22 آوریل 2019 میلادی.

ورود ارز (به صورت اسکناس) توسط هر مسافر ورودی از خارج از کشور تا سقف ده هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها نیاز به اظهار به گمرک نداشته لیکن جهت مبلغ بیش از سقف تعیین شده مسافر می بایست به گمرک مراجعه و ارز همراه خود را اظهار نماید.

گمرک ایران اعلام کرد: ورود اسکناس ارز به کشور به هر میزان برای اشخاص حقیقی و حقوقی بلامانع است و هیچ یک از دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و گمرک حق ممانعت از آن را ندارند.

به گزارش مهر، علی معقولی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران در ابلاغیه ای به ناظرین و مدیران کل گمرکات اجرایی کشور، موضوع «آزاد شدن ورود اسکناس ارز» به کشور را ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: پیرو بخشنامه هایی در خصوص شرایط ورود ارز به کشور مطابق با بند (۴) مصوبات جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور مورخ ۹۷.۰۷.۱۰، ضمن تاکید بر اینکه «هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند با رعایت مقرراتی که بانک مرکزی اعلام کرده به هر میزان اسکناس ارز وارد کشور نماید و هیچ یک از دستگاه های امنیتی، انتظامی و گمرک حق ممانعت از آن را ندارد، هرگونه ممانعت تخلف اداری محسوب می شود و فرد متخلف در صورت محکومیت در بار اول به انفصال موقت به مدت ۶ ماه و در صورت تکرار به مجازات های بالاتر محکوم می شود.» اعلام می دارد:

الف) ورود ارز (به صورت اسکناس) توسط هر مسافر ورودی از خارج از کشور تا سقف ده هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها نیاز به اظهار به گمرک نداشته لیکن جهت مبلغ بیش از سقف تعیین شده مسافر می بایست به گمرک مراجعه و ارز همراه خود را اظهار نماید.

ب) ورود و خروج ارز/ اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام از طریق مراسلات پستی و حمل بار بیش از ۵ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها ممنوع است. در صورت عدم رعایت ضوابط فوق، مشمول مجازات مقرر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲ خواهد بود.

پایان .
 
راهنمای گرفتن ویزای شنگن جهت ورود به کشورهای اروپایی1 ـ ثابت کنید قصد ماندن ندارید
2 ـ آژانس‌ها را فراموش کنید
3 ـ از کدام سفارت اروپایی وقت بگیریم
4 ـ دعوتنامه بگیرید، نصف راه را رفته‌اید
5 ـ ایمیل بزنید، وقت بگیرید
6 ـ فرم ویزا را پر کنید
و..و..و...
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 شمسی/ 16 شعبان المعظم 1440 قمری/ 22 آوریل 2019 میلادی.

به دلیل افزایش تعداد مهاجرانی که از گوشه و کنار جهان ، هرساله به کشورهای اروپایی پناهنده می‌شوند، گرفتن ویزای شنگن برای مرتبه اول کمی سخت باشد، اما نشدنی نیست.

ـ بسیاری از مردم بهر دلیلی علاقمند به سفر اروپا هستند !؛خواه برای دیدن بستگان و دوستان وخواه برای گشت وگذار در اینکشورها ، اما یک سد بزرگ، 90 درصد اهالی سفر را از این سفر گران و پرزرق و برق منصرف می‌کند: ویزای شنگن !

شاید گرفتن این مجوز "ویزا / روادید " ورود به محدوده اتحادیه اروپا برای مرتبه اول کمی سخت باشد، اما نشدنی نیست.

اما ....
---------
ثابت کنید قصد ماندن ندارید
-----------------------------
پیش از اینکه قصد گرفتن ویزا را کنید، خودتان مدارک‌تان را بسنجید و ببینید آیا با مدارک‌تان می‌توانید سفارت را مجاب کنید که قصد پناهندگی و ماندن در اروپا را ندارید ! اگر مدارکی که باید به سفارت ارائه دهید، کنسول سفارت را مجاب کند که شما تنها قصد سفر را دارید و بازمی‌گردید، تردید نکنید که ویزا را گرفته‌اید. اما اگر مدارک‌تان ناقص است، احتمال رد شدن تقاضای‌تان بالاست.

آژانس‌ها را فراموش کنید
-------------------------
شاید برای اطمینان از گرفتن ویزا به این فکر کنید که سراغ آژانس‌ها مسافرتی بروید و با پرداخت مبلغی، ضریب اطمینان گرفتن ویزای شنگن را بالاتر برید. اما آژانس مسافرتی کار خاصی برای شما نمی‌کند و تنها یک وقت از سفارت می‌گیرد، به جای شما در صف سفارت می‌ایستد و شما را با مدارک خودتان راهی مصاحبه دریافت ویزا می‌کند. البته در صورت خرید تور از آژانس‌ها و سپردن وثایق سنگین بازگشت از سفر به آنها، احتمال گرفتن شنگن بالا می‌رود.

از کدام سفارت اروپایی وقت بگیریم
------------------------------------
اینکه از سفارت کدام کشور اروپایی وقت بگیرید، تابعی از این موضوع است که از کدام کشور اروپایی می‌توانید دعوتنامه داشته باشید؛ اما اگر دعوتنامه ندارید سراغ کشورهایی بروید که سهل‌‌گیرتر هستند. کشورهای مهاجرپذیر مانند آلمان خیلی سخت ویزا می‌دهند. کشورهایی مانند یونان، ایتالیا و اسپانیا گزینه‌های مناسبی هستند.

دعوتنامه بگیرید، نصف راه را رفته‌اید
----------------------------------------
اگر بتوانید از دوست یا آشنایی در محدوده شنگن دعوتنامه سفر بگیرید، نصف راه را رفته‌اید. دعوتنامه برای سفارت به معنای دلیل سفر است. این تلقی در سفارتخانه‌های اروپایی وجود دارد که اگر شما قصد سفر تفریحی به اروپا را دارید، با تور سفر می‌کنید و اگر به صورت شخصی برای ویزا تقاضا کرده‌اید، باید دلیلی برای سفر داشه باشید. یک دعوتنامه معتبر دلالت به این دلیل سفر دارد.

ایمیل بزنید، وقت بگیرید
--------------------------
برای گرفتن وقت سفارت نیازی به دفاتر خدمات مسافرتی ندارید و یا یک ایمیل می‌توانید وقت سفارت بگیرید. برای گرفتن وقت سفارت به وب‌سایت فارسی سفارتخانه‌های اروپایی مراجعه و آدرس ایمیل برای وقت سفارت را بیابید و ایمیلی مبنی بر درخواست وقت بزنید. نکته مهم در این رابطه این است که منتظر بمانید تا پاسخ ایمیل‌تان را بگیرید و ایمیل‌های مجدد به سفارت نزنید.

فرم ویزا را پر کنید
---------------------
پس از گرفتن وقت سفارت، نوبت پر کردن فرم ویزاست. فرم ویزا را می‌توانید از سایت سفارت بگیرید و به زبان انگلیسی پر کنید. البته می‌توانید کمی هزینه کرده و فرم ویزا را به زبان همان کشور پر کنید.

تنها مدارک شغلی را ترجمه کنید
---------------------------------
این تصور در میان برخی وجود دارد که باید تمام مدارک خود را ترجمه کنند. این در حالی است که تنها مدرک مورد نیاز برای ترجمه مدرک شغلی است. این مدرک شغلی شامل پروانه کسب برای کسبه، پروانه وکالت، نظام پزشکی و گواهی اشتغال کار برای کارمندان بخش خصوصی و دولتی است. در گواهی اشتغال به کار مواردی مانند میزان حقوق و دستمزد، سمت فرد در سازمان و سابقه کار باید ذکر شود. این مدرک را باید در دارالترجمه‌های مورد تائید سفارت ترجمه کنید و به همراه اصل گواهی به سفارت ارائه کنید.

سوابق بیمه خود را لیست کنید
-------------------------------
سواق بیمه‌ای شما فاکتور مهمی برای سفارت است. سوابقی که هر چه سنگین‌تر باشد، نشان دهنده این است که شما در ایران شرایط خوبی برای کار و زندگی دارید و به قصد پناهندگی به اروپا نمی‌روید. سوابق بیمه نیاز به ترجمه ندارد.

نامه تمکن مالی را به زبان انگلیسی از بانک بگیرید
-----------------------------------------------------
یکی دیگر مدارک مهمی که باید به سفارت ارائه دهید، پرینت حساب بانکی با مانده بالای 10 هزار یورو است. تمام بانک‌ها این نامه را به مشتریان خود می‌دهند. از تمام حساب‌های خود اعم از سپرده‌‌ها، حساب‌های جاری و دیگر حساب‌ها می‌توانید چنین نامه‌ای را دریافت کنید. اما حساب‌های دارای گردش را برای این کار انتخاب کنید. البته به خاطر داشته باشید که حساب خود را خیلی هم پر نکنید مثلا برای یک خانواده سه نفره، حساب بانکی با مانده 25 تا 30 هزار یورو کافی است. اگر به عنوان مثال 200 هزار یورو در حساب خود داشته باشید، این تلقی را ایجاد می‌کنید که زندگی خود را تبدیل به پول کرده و قصد رفتن از ایران را دارید !

اسناد ملکی را هم همراه داشته باشید
--------------------------------------
اسناد ملکی در لیست مدارک مورد نیاز سفارت نیست، اما بد نیست اصل و کپی سند ملکی را به همراه داشته باشید که هنگام مصاحبه حضوری در پرونده‌تان درج شود شما در خانه ملکی خود زندگی می‌کنید.

هتل و پرواز را رزرو کنید
--------------------------
از دیگر مدارک سفر که باید به سفارت ارائه دهید، رزرو پرواز و هتل است. هنگامی که شما هتل و پرواز را رزرو می‌کنید به سفارت این مفهوم را منتقل می‌کنید که تمام برنامه سفرتان از پیش طراحی شد و تنها منتظر ویزا هستید.

بیمه مسافرتی فراموش نشود
---------------------------
به یکی از دفاتر بیمه‌ای مراجعه و بیمه مسافرتی برای مدت روزهای سفر دریافت کنید. این بیمه برای مدت سفر شما صادر می‌شود و در صورتی که ویزای شما صادر نشود، می‌توانید بیمه را عودت داده و تا 80 درصد مبلغ پرداختی خود دریافت کنید.

عکس‌ها و کپی تمامی مدارک
--------------------------
2 قطعه عکس 3.5 در 4.5 رنگی زمینه سفید نیاز دارید. البته برخی سفارت‌خانه‌ها عکس 3 در 4 می‌خواهند که باید با توجه به مدارک درج شده در سایت سفارت مدارک را آماده کنید. از تمامی مدارک موجود هم کپی تهیه کنید. ممکن است کپی همه مدارک را از شما نخواهند، اما با مدارک کامل‌تر بروید بهتر است تا روز مصاحبه، سفارت را برای تهیه یک کپی ترک کنید.

کودکان زیر 12 سال نیاز به حضور ندارند
-----------------------------------------
کودکان زیر 12 سال نیاز به حضور در سفارت و مصاحبه حضوری ندارند و مدارک آن‌ها باید از سوی والدین‌شان به سفارت ارائه شود. از کودکان زیر 12 سال هزینه بررسی مدارک هم گرفته نمی‌شود. هزینه بررسی مدارک در بیشتر سفارت‌های اروپایی 60 یورو است.

ویزاهای قبلی به کمک‌تان می‌آیند
----------------------------------
اگر پیشتر هم ویزای شنگن گرفته‌اید و یا به کشورهای مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلیس، کره جنوبی و ژاپن سفر کرده‌اید، کپی ویزاهای قبلی را حتما به همراه داشته باشید که مسیر گرفتن شنگن را برای شما سهل‌تر می‌کنند.

اصل مدارک شناسایی یادتان نرود
---------------------------------
لازم بیادآوری است که یادتان نرود این سه مورد (اصل و کپی پاسپورت اصلی و کپی شناسنامه و اصل کارت ملی )را در سرلیست همه مدارک‌تان قرار دهید!

پایان .
 
تاریخ در گذر زمان
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 شمسی/ 16 شعبان المعظم 1440 قمری/ 22 آوریل 2019 میلادی.

روز جهانی زمین

رویدادها

۱۳۵۸ ـ تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران
۱۳۵۹ ـ اعلام انقلاب فرهنگی در ایران توسط امام خمینی (رض)
۱۵۰۹ – هنری هشتم، پس از مرگ پدرش بر تخت سلطلنت انگلستان نشست.
۱۹۷۹ – سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران تأسیس شد.
۱۹۹۳ – موزه یادبود هولوکاست در شهر واشنگتن دی‌سی، با حضور ۸۵ نفر از سران کشورهای جهان، گشایش یافت.
۲۰۰۴ – تصادف دو قطار حامل سوخت در کرهٔ شمالی منجر به کشته شدن ۱۵۰ نفر شد.

زادروزها

۱۴۵۱ - زادروز ایزابلای یکم شهبانوی کاستیا از ۱۴۷۴ تا ۱۵۰۴ و پس از ازدواجش با فردیناند دوم در ۱۴۶۹، شهبانوی آراگون از ۱۴۷۹ تا ۱۵۰۴
۱۷۲۴ - زادروز ایمانوئل کانت فیلسوف بزرگ آلمانی
۱۸۷۰ - زادروز ولادیمیر لنین سیاستمدار انقلابی کمونیست روسی
۱۸۹۹ - زادروز ولادیمیر ناباکوف نویسندهٔ روس
۱۹۳۷ - زادروز جک نیکلسون بازیگر آمریکایی، برندهٔ سه جایزه اسکار

درگذشت‌ها

۱۶۱۶ - درگذشت میگل د سروانتس رمان‌نویس، شاعر، نقاش و نمایشنامه‌نویس اسپانیایی، خالق رمان مشهور دن کیخوت
۱۹۵۱ - درگذشت محمدتقی بهار ملقب به ملک‌الشعرا، شاعر، ادیب، نویسنده، روزنامه‌نگار و سیاست‌مدار معاصر ایرانی
۱۹۸۴ - درگذشت انسل آدامز عکاس آمریکایی
۱۹۸۶ - درگذشت میرچا الیاده اسطوره‌شناس و دین‌پژوه نامدار اهل رومانی
۱۹۸۹ - درگذشت امیلیو گینو سگر فیزیکدان ایتالیایی - آمریکایی، برندهٔ جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۵۹
۱۹۹۴ - درگذشت ریچارد نیکسون سی و هفتمین رئیس جمهور آمریکا
۲۰۰۲ - درگذشت لیندا لاولیس بازیگر سابق صنعت پورنوگرافی آمریکایی

منبع : ویکی پدیا.

پایان .
 
سالروز درگذشت علامه اقبال لاهوری شاعر پارسی گوی پاکستان


زنده یاد اقبال لاهوری علاوه بر تحصیل عالیه در رشته فلسفه دانشگاه لاهور ، در دانشگاه کمبریج
و دانشگاه مونیخ آلمان ، در اروپا در زمینه زبان ادبیات فارسی نیز به مطالعاتی دست زد که بعدا این زبان را به عنوان زبان شعری خود برگزید.

شبکـه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
------------------------------------------------
*یکشنبه 15 مهر 1397 شمسی/ 27 محرم الحرام 1439 قمری/ 7 اکتبر 2018 میلادی.


اقبال لاهوری سروده‌های خود را در ابتدا جهت اصلاح به داغ دهلوی تسلیم می‌نمود. داغ دهلوی نیز پس از مدتی اعتراف کرد که اشعار اقبال نیاز به تصحیح نداشته و از داشتن چنین شاگردی فخر و مباهات می‌کرد.

امروز اول اردیبهشت / 21 آوریل ، سالگرد درگذشت محمد اقبال لاوری شاعر پرآوازه پاسی گوی پاکستان است و بهمین مناسبت به گوشه هائی از زندگی وی می پردازیم.

محمد اقبال لاهوری در سیالکوت، پنجاب، راج بریتانیا (اکنون هند) بسال هیجدهم آبانماه ۱۲۵۶ شمسی / 1877 در یک خانواده متدین در شهر سیالکوت پاکستان به دنیا آمد

پدرش بازرگان بود و اجدادش همه از برهمنان کشمیر بودند که در قرن هفدهم به دین اسلام مشرف گشتند.

محمد تحصیلات خود را با قرآن در یکی از مساجد زادگاهش شروع کرد و بعد از اتمام دوره مکتب برای گذران دوره‌های ابتدائی و متوسطه به کالج رفت.

وی در کالج مورد توجه یکی از معلمانش به نام مولانا میر حسین قرار گرفت. ذوق و استعداد شاعری وی تا جائی معلمش را تحت تاثیر قرار داد که ایشان هر چند مخالف با شعر گفتن جوانان بود، خودش اقبال را تشویق به سرودن کرد.

اقبال لاهوری سروده‌های خود را در ابتدا جهت اصلاح به داغ دهلوی تسلیم می‌نمود. داغ دهلوی نیز پس از مدتی اعتراف کرد که اشعار اقبال نیاز به تصحیح نداشته و از داشتن چنین شاگردی فخر و مباهات می‌کرد.

وی پس از اتمام دوره کالج، در رشته فلسفه دانشگاه لاهور ادامه تحصیل داد و با اتمام دوره فوق لیسانس از دانشگاه پنجاب با رتبه اول، عهده‌دار تدریس در رشته‌های تاریخ، فلسفه و علوم در همان دانشگاه شد.

اما فعالیت وی و ذوق و قریحه‌اش فقط در عالم شعر و شاعری و فلسفه محدود نبود بلکه در عالم اقتصاد نیز حرفی برای گفتن داشت، تا جائیکه در سال 1901 میلادی کتابی در همین زمینه به زبان اردو نوشت.

ایشان پس از مدتی جهت تکمیل تحصیلاتش راهی اروپا گردیده که این سفر علمی تاثیر زیادی بر افکارش به جای گزارد. در دانشگاه کمبریج نیز فلسفه را ادامه دارد و در آنجا با یکی از پیروان هگل به نام مک تیگارت ملاقاتی انجام داد، همچنین فرصت آشنایی با پروفسور براون و نیکلسون را پیدا کرد.

اقبال پس از کسب درجه فلسفه اخلاق در دانشگاه کمبریج راهی دانشگاه مونیخ آلمان گردیده و با ارائه پایان نامه خود تحت عنوان سیر در فلسفه در ایران موفق به دریافت درجه دکتری گردید. ایشان مدتی نیز به جای پروفسور آرنلد در دانشگاه لندن، به تدریس زبان و ادبیان فارسی پرداخت. ظاهرا در اواخر اقامتش در لندن، قصد ترک شعر و شاعری داشت که دوستانش مانند سرعبدالقادر و همچنین آرنلد مانع از این کار او شدند.

علاوه بر تخصصات ذکر شده، ایشان در اروپا در زمینه زبان ادبیات فارسی نیز به مطالعاتی دست زد که بعدا این زبان را به عنوان زبان شعری خود برگزید. همچنین از جمله تحولاتی مهمی که در زندگی اقبال در اروپا تبدیل وی از یک شاعر وطنی به یک شاعر ملی اسلامی بود که کتاب بانگ درا شاهد خوبی بر این مدعاست.

ایشان پس از بازگشت به وطن در سال 1908 میلادی به سمت رئیس بخش فلسفه دانشکده دولتی لاهور انتخاب گردیده و علاوه بر تدریس، اجازه وکالت نیز کسب نموده اما پس از چندی، فقط شغل وکالت را ادامه داده و از تدریس دست کشید.

اقبال در سال 1926 میلادی، به عضویت مجلس قانونگذاری انتخاب شد.

وضعیت زندگی ناگوار مردم و اختلافات در آن زمان و عشق به آزادی، اقبال را به سوی حرکتهای سیاسی سوق داد تا جائیکه اقبال پیشنهاد تشکیل دولت پاکستان را در جلسه سالیانه حزب مسلم‌بیگ در الله آباد را داد.

همچنین ایشان نمایندگی مردم مسلمان شبه قاره را در اولین موتمر اسلامی فلسطین در بیت المقدس را داشته. ایشان در بازگشتی از کنفرانسی در لندن از اسپانیا و مسجد قرطبه دیدن کرده بودند که دیدار از این مسجد تاثیر زیادی در روحیه ایشان به جای گذارده بود، در منظومه‌ای آن را بیان داشته همچنین از افغانستان نیز دیداری کرده و به زیارت مزار حکیم ثنائی موفق گردید.

در اواخر عمر نیز یعنی به سال 1933 از دانشگاه پنجاب موفق به دریافت دکتری افتخاری گردید.

آرامگاه  علامه اقبال لاهوری بین مسجد بادشاهی و قلعه لاهور .
آرامگاه علامه اقبال لاهوری بین مسجد پادشاهی و قلعه لاهور .
سنگ یادبود اقبال لاهوری در جوار آرامگاه مولوی در قونیه ـ ترکیه .

سرانجام علامه اقبال لاهوری به دنبال تنگی نفس و ضعف قلبی که مبتلا گشته بود در سال 1317 / 1938 دارفانی را وداع گفت.

محل مرگ لاهور، پنجاب، راج بریتانیا (اکنون هند)
مدفن : بین مسجد بادشاهی و قلعه لاهور.

نمونهٔ اشعار
‍------------
دیوانه و دلبسته اقبال خودت باش سرگرم خودت عاشق احوال خودت باش
یک لحظه نخور حسرت آن را که نداری راضی به همین چند قلم مال خودت باش
دنبال کسی باش که دنبال تو باشد اینگونه اگر نیست به دنبال خودت باش
پرواز قشنگست ولی به غم و منت منت نکش از غیر و پر و بال خودت باش
صد سال اگر زنده بمانی گذرانی پس شاکر هر لحظه و هر سال خودت باش

نمونه دیگر
------------
چون چراغ لاله سوزم در خیابان شما ای جوانان عجم جان من و جان شما
غوطه‌ها زد در خمیر زندگی اندیشه‌ام تا به دست آورده‌ام افکار پنهان شما

مهر و مه دیدم نگاهم برتر از پروین گذشت ریختم طرح حرم در کافرستان شما
فکر رنگینم کند نذر تهی دستان شرق پاره لعلی که دارم از بدخشان شما

می‌رسد مردی که زنجیر غلامان بشکند دیده‌ام از روزن دیوار زندان شما
حلقه گرد من زنید ای پیکران آب و گل آتشی در سینه دارم از نیاکان شما

و نیز این شعر جاودانه ی او :

هزاران سال به حیرتت نشستم
به او پیوستم و از خود گسستم

ولیکن حاصل همه عمر سه حرف
تراشیدم پرستیدم شکستم.

وبروایتی دیگر این ابیات چنین سروده شده :

هزاران سال با فطرت نشستم
به او پیوستم و از خود گسستم

ولیکن سر گذشتم این دو حرفست
تراشیدم ، پرستیدم ، شکستم

اقبال و مولوی
-------------
دل‌بستگی و وابستگی اقبال به مولانا را می‌شود از جنس همان عشق پرسوز و گدازی
دانست که خود مولانا را به شمس تبریزی مجذوب کرده‌است:

به کام خود دگر آن کهنه می‌ریز که با جامش نیرزد ملک پرویز
ز اشعار جلال‌الدّین رومی به دیوار حریم دل بیاویز

سراپا درد و سوز آشنائی وصال او زبان‌دان جدائی
جمال عشق گیرد از نی او نصیبی از جلال کبریائی

به‌روی من در دل بازکردند ز خاک من جهانی سازکردند
ز فیض او گرفتم اعتباری که با من ماه و انجم سازکردند

خودی تا گشت مهجور خدائی به فقر آموخت آداب گدائی
ز چشم مست رومی وام‌کردم سروری از مقام کبریائی

برخی از آثار علامه اقبال لاهوری:
----------------------------
علم الاقتصاد

توسعه حکمت در ایران (سیر فلسفه در ایران) (ترجمه شده به زبان فارسی)

تاریخ هند

احیای فکر دینی در اسلام (ترجمه شده به زبان فارسی)

یادداشت‌های پراکنده (مجموعه خاطرات چند ماهه اقبال)

دیوان فارسی اقبال که شامل رموز بی خودی، اسرار خودی، زبور عجم، پیام مشرق، جاویدنامه و ارمغان حجاز می‌باشد

دیوان اقبال (به زبان اردو) بانگ درا، بال جبرئیل، ضرب کلیم.

مهمترین اثر علامه اقبال کتاب تجدید بنای اندیشه دینی در اسلام (ترجمهٔ فارسی توسط محمد مسعود نوروزی) است که از ۷ فصل با نام‌های زیر تشکیل شده‌است

در حالیکه در حوزه زبانی اردو از او به عنوان شاعری بزرگ یاد می‌شود ولی باور عمومی بر اینست که اشعار اردوی اقبال نسبت به آثار اولیه فارسی او ضعیف‌ترند و الهام‌بخشی، نیرو و سبک لازم را دارا نیستند.

دکتر محمد مسعود نوروزی دربارهٔ کتاب تجدید بنای اندیشه دینی اقبال نوشته‌است:
«متن حاضر، چکیدهٔ اندیشهٔ مردی می‌باشد که هم فیلسوف است هم عارف، هم حقوقدان است، هم آشنا به مبانی فیزیک و تئوری‌های روانشناسی است؛ و در همان حال، هم مرد عمل می‌باشد هم مرده سجاده و تقوی؛ و در عین حال رند و سجاده سوز و شیخ گریز است و هم همهٔ اینها نیست! و اینها نه یک مبالغه یا تعارف، که واقعیات مستند است، زیرا صاحب این متن به گواه نوشته‌ها و زندگی اش بر تمام این موضوعات تسلط نسبی دارد؛ لذا باید گفت که این متن، متنی فلسفی، عرفانی، روانشناختی، دینی ، سنتی، مدرن و … است و هم این همه نیست! پس به راستی این متن چیست؟ و برای فهمش باید چه ابزاری داشت؟
آیا باید با فلسفهٔ غرب آشنا بود؟ آیا باید آثار ویلدون کار، لوئیس راجر و اسپنگلر را خواند؟ آیا باید با عرفان سنایی، عطار، مولانای بلخی، عراقی، عبدالقادر بیدل، ابن مسکویه، ابن عربی، سید جمال، سر سید احمد هندی، شاه ولی‌الله و ضیاء گوک آلب ترک آشنا بود؟
آیا باید فلسفهٔ فارابی، ابن سینا، غزالی، سهروردی، ابن رشید، صدرا و ابن خلدون را دانست؟ آیا باید با تئوری‌های روانشناسانهٔ فروید و یونگ و … آشنا بود؟
آیا باید تئوری‌های زیست‌شناسی پیرامون آغاز حیات و نحوهٔ خلقت را دانست؟ آیا باید با مبانی فیزیک مدرن، نسبیت انیشتین و کوانتوم پلانک و نظرات هایزنبرگ، شرودینگر، دیراک و بور و … آشنا بود؟ چنان‌که علامه اقبال بود؟ اما علامهٔ ما همهٔ اینها بود ولی این نبود! زیرا هستند کسانی که این‌ها را می‌دانند اما اقبال نمی‌شوند! متنشان، متن پالاینده و بازسازی‌کننده و بر انگیزاننده نیست. پس رمز کار در کجاست؟» (مقدمه ترجمه کتاب تجدید بنای اندیشه، انتشارات دانشگاه امام صادق، ۱۳۹۰).

توصیه می شود :
----------------
ـ درباره ی علامه اقبال لاهوری .

پایان .
 
ایران : ترجمه سفرنامه جهانگرد سوئیسی به ایران به چاپ سوم رسید


کتاب «شیر و خورشید (راه و رسم دنیا)» نوشته نیکلا بوویه با ترجمه ناهید طباطبایی به‌تازگی توسط نشر چشمه به چاپ سوم رسیده است. این کتاب پنجاه و یکمین عنوان از مجموعه «تاریخ _ سفرنامه» است که این ناشر چاپ می‌کند.
کتاب «شیر و خورشید (راه و رسم دنیا)» نوشته نیکلا بوویه با ترجمه ناهید طباطبایی به‌تازگی توسط نشر چشمه به چاپ سوم رسیده است. این کتاب پنجاه و یکمین عنوان از مجموعه «تاریخ _ سفرنامه» است که این ناشر چاپ می‌کند.

شبکـه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
------------------------------------------------
*یکشنبه 15 مهر 1397 شمسی/ 27 محرم الحرام 1439 قمری/ 7 اکتبر 2018 میلادی.

کتاب «شیر و خورشید (راه و رسم دنیا)» نوشته نیکلا بوویه با ترجمه ناهید طباطبایی توسط نشر چشمه به چاپ سوم رسید.

کتاب «شیر و خورشید (راه و رسم دنیا)» نوشته نیکلا بوویه با ترجمه ناهید طباطبایی به‌تازگی توسط نشر چشمه به چاپ سوم رسیده است. این کتاب پنجاه و یکمین عنوان از مجموعه «تاریخ _ سفرنامه» است که این ناشر چاپ می‌کند.

نویسنده این کتاب نیکلا بوویه جهانگرد سویسی متولد سال 1929 در نزدیکی ژنو است. او در خانواده‌ای فرهنگی و روشنفکر بزرگ شد و از جوانی دغدغه سفر و شناخت مردم دنیا را داشت. به همین دلیل از 17 سالگی به سفر و جهانگردی به مدت 30 سال پرداخت. در نتیجه به 4 سفر بزرگ به نقاط مختلف دنیا رفت که شرح هرکدام را در 4 کتاب مستقل به چاپ رساند.

کتاب «شیر و خورشید» نتیجه دیده‌ها و گزارش او از سفر به ایران است.

بوویه کتاب «راه و رسم دنیا» را درباره سفری نوشته از یوگسلاوی آغاز شد و به افغانستان ختم شد. این سفر از سال 1953 تا 1954 ادامه پیدا کرد و طی آن این جهانگرد همراه با دوستش تی‌یری و یک اتومبیل فیات از ایران، ترکیه و پاکستان گذشت.

کتاب «شیر و خورشید» ترجمه بخشی از کتاب «راه و رسم دنیا» است که مربوط به زمان حضور بوویه در ایران است. مخاطب این کتاب، با مطالعه آن با اقوام ایرانی، تاریخ، جغرافیا و جامعه‌شناسی مناطق مختلف ایران و همچنین اوضاع و احوال سیاسی حاکم بر آن‌ها آشنا می‌شود.

ملی‌شدن صنعت نفت و جریان‌های روشنفکری آن روزهای پایتخت ایران از دیگر مولفه‌هایی است که بوویه در این بخش از سفرنامه خود آورده است.

از نظر مترجم اثر، این کتاب بیش از آن‌که یک سفرنامه باشد، یک کتاب ادبی است.

این کتاب 5 فصل اصلی دارد که عناوین‌شان به این ترتیب است:

«شیروخورشید»، «تبریز_آذربایجان»، «دستارها و درختان بید»، «تبریز» و «شاهراه».

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

بعد خیلی زود این وضعیت دشوار را ترک کردیم تا به اخبار محله که حسابی به آن وارد بود، برسیم؛ روزنامه‌فروش از پُرخوری مُرده بود… دختر بقال داشت تصویر بزرگی از چهره شاه را تمام می‌کرد، تمامش از تمبرهای کهنه‌ای بود که حدود دوسال جمع کرده بود، می‌خواست خودش به تهران برود و آن را به او تقدیم کند. لعنتی… دباغِ خیابانِ شهناز، شب پیش سی هزار تومان در قمار باخته بود، بدون این‌که خم به ابرو بیاورد. به این‌جا که رسیدیم گوش‌هایم را تیز کردم. این خیلی پول بود، و شایعات ارامنه در مورد ارقام هرگز غلط از آب درنمی‌آمد.

شهر هنوز آخرین ثروتمندان خود را داشت که خوب قائم شده بودند، و از آن‌ها چندان سودی نمی‌برد. اکثر آن‌ها، مالکانی بزرگ، مثل آقای «میم» بودند که زیر ظاهری ژولیده پنهان شده و منتظر بخت بودند. آن‌ها بیمناک از این‌که خود را با سرمایه‌گذاری در محل لو بدهند، مال می‌اندوختند، و مازاد عایدی خود را در بانک‌های خارجی می‌گذاشتند؛ یا پشت درهای بسته، با مبالغی افسانه‌ای، قمار می‌کردند. دباغِ لعنتی… که چنین جسورانه باخته بود، حداقل مالک صد روستا، از خوی تا میانه بود. یک روستای متوسط حدود بیست هزار تومان عایدی داشت. بنابراین او می‌توانست روی عایدی سالانه دو میلیون تومان حساب کند و این ضرر ناچیز بود.

در طول زمانی که این داستان در بازار سر زبان بود، در ذهن فقیران که اکثریت بزرگ شهر را تشکیل و چهره واقعی آن را نشان می‌دادند، چه می‌گذشت؟ مهم نبود. آن‌ها می‌دانستند که لعنتی روزی سه‌بار شکمش را پر از غذا می‌کند...

چاپ سوم این کتاب با 151 صفحه، شمارگان 500 نسخه و قیمت 22 هزار تومان منتشر شده است.

منبع : خبرگاری مهر .

پایان .
 
میلاد باسعادت امید دلها ، قائم آل محمد ، حضرت حجت(عج) مبارک باد

شبکـه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
-----------------------------------------------
*شنبه 1 اردیبهشت 1397 شمسی/ 15 شعبان 1439 قمری/ 21 آوریل 2018 میلادی.

سلام بر مهدی امت‌ها
سلام بر عدل مشهور جهان
سلام بر ماه تابان
سلام بر خورشید تاریکی‌های پنهان
سلام بر ماه شب چهاردهم
سلام بر بهار مردم و خرمی روزگاران
سلام بر نور دیدگان مردم
خدایا با نور (امام مهدی) همه‌ی تاریکی‌ها را روشن فرما.شد نیمه ی شعبان و جهان گشت جوان
از مقدم پاک آن ولی سبحان
آن پرده نشین کاخ وحدت امروز
بنمود رخ از پرده و گردید عیان

دیرگاهیست در درونم غوغایی برپاست...
به گمانم که کسی می آید!
شاید تو باشی،
ای موعود!سپيده خواهدآمد ياس نرگس خواهد آمد

گر تکاني بدهيم بر دلمان مهدي صاحب زمان، خواهد آمدمیلادت مبارک باد ، ای سپیده پنهان که اهل زمین در آرزوی بوی بهشتی تو ، هماره دعای
فرج را زمزمه می کنند!

زاد روز یگانه حضرت حجت ، قائم آل محمد ، منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود(عج)
بر تمامی عاشقان و شیفتگان عدالت و رستگاری در سراسر عالم بویژه بر شیعیان جهان خجسته باد.

پایان .
 
«سعدی» را به‌اندازه «حافظ» می‌شناسیم؟/ شاعری که مردم‌دار بودامروز اول اردیبهشت است؛ روزی که در تقویم ایران به نام بزرگداشت شاعر بزرگ ایرانی شیخ اجل سعدی شیرازی نامگذاری شده است.

شبکـه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
------------------------------------------
*شنبه 1 اردیبهشت 1398 شمسی/ 15 شعبان 1440 قمری/ 21 آوریل 2019 میلادی.امروز اول اردیبهشت است؛ روزی که در تقویم ایران به نام بزرگداشت شاعر بزرگ ایرانی شیخ اجل سعدی شیرازی نامگذاری شده است.

  قدمعلی سرامی استاد زبان و ادبیات فارسی می‌گوید: سعدی شاعری مردم‌دار بوده و با مهارت بین عوام و خواص جامعه را جمع کرد.
قدمعلی سرامی استاد زبان و ادبیات فارسی می‌گوید: سعدی شاعری مردم‌دار بوده و با مهارت بین عوام و خواص جامعه را جمع کرد.

قدمعلی سرامی‌از جمله اساتید زبان و ادبیات فارسی است که پژوهشگران به نام و قدیمی‌این حوزه از استادان و پرورش دهندگان او بوده‌اند. سرامی‌را به عنوان یک شاهنامه پژوه می‌شناسند اما در حوزه سعدی و حافظ‌شناسی نیز تفکرات و نقدهایی دارد که باعث شد به بهانه روز اول اردیبهشت یادروز سعدی، گپ و گفتی درباره این شاعر، آثار و جایگاهش در ادبیات فارسی داشته باشیم.

بهانه اصلی این گفتگو، مقاله‌ای بود که سرامی‌سال 1370 با عنوان «از دیدن تا سرودن» با رویکرد نگاهی تازه به کلیات سعدی منتشر کرد.

مشروح متن این گپ و گفت کوتاه در ادامه می‌آید:
--------------------------------------------
* جناب سرامی‌ به نظر می‌رسد جایگاه سعدی در ادبیات فارسی چندان شناخته شده نیست. یعنی آن میزان که مخاطبان عام، حافظ را می‌شناسند، سعدی را نمی‌شناسند و درباره خدماتی که به غزل فارسی کرده، اطلاعات چندانی ندارند.

ببینید، حافظ زبانش پیچیده‌تر از سعدی است. بنابراین از این منظر یعنی زبان، چندان صحیح نیست که بگوییم شناخته شده‌تر از سعدی است. اما اگر منظورتان این است که مردم، به حافظ بیشتر رغبت نشان می‌دهند بله درست است. چون شما پس از قرآن کریم، در هر خانه ای به ویژه خانه‌های روستایی ایران، یک دیوان حافظ می‌بینید، ولی دیوان سعدی نمی‌بینید.

* خب، علت چنین پدیده‌ای چیست؟

دلیلش این است که حافظ از قدیم به خانه‌ها راه پیدا کرده است. به همین خاطر به او لسان الغیب می‌گویند. یعنی همان طور که با قرآن استخاره می‌کنند، با غزلیات حافظ هم استخاره می‌کنند اما چون از نظر شرعی چنین چیزی صحیح نیست، دیگر به آن استخاره نمی‌گویند بلکه نامش تفال و فال گرفتن است. این جا یک تناقض یا پارادوکس وجود دارد و آن هم این است که مردم در عین حال که به حافظ بیشتر رجوع می‌کنند، کمتر او را می‌فهمند. اما سعدی انسانی است که بیشترین تاثیر را روی قوم ایران گذاشته است.

* نشانه‌های این تأثیر چیست؟

به این ترتیب که بیشتر از همه شاعران، در آثارش ضرب‌المثل می‌بینید. شمار ضرب المثل‌های سعدی خیلی بیشتر از شاهنامه است؛ با وجود این که حجمش شاهنامه از ۵ برابر کلیات سعدی هم بیشتر است. تعداد ضرب المثل‌های موجود در دیوان حافظ هم که اصلا قابل ملاحظه نیست.

* علت این پدیده و بیشتر بودن ضرب المثل‌ها در آثار سعدی، چیست؟

دلیلش رابطه‌ای است که سعدی با مردم عادی داشته است. این شاعر هم با حکومت و خواص در ارتباط بوده و هم با مردم عادی و عوام. به همین دلیل هم هست که الان هم هر دو گروه از او حمایت می‌کنند. یعنی هم حکومت برایش یادبود برگزار می‌کند و هم مردم دوستش دارند و این یک اتفاق جالب است چون به طور عمومی، می‌دانیم که شخصیت‌ها هر چقدر که مورد وثوق حکومت باشند، مردم نسبت به آن‌ها بدبین می‌شوند و به طور عکس، اگر مورد وثوق مردم باشند، حکومت‌ها نسبت به آن‌ها بدبین می‌شوند. اما سعدی را هر دو طرف قبول دارند. او طوری زندگی کرده که عملا با این که جزو درباریان بوده، مردم قبولش داشته‌اند.

* شاید از رندی او بوده است!

سعدی با مهارت کامل، بین عوام و خواص را جمع کرده است و واقعا گلستانش، کتاب بی‌نظیری است. حالا من که در زمینه زبان، انسان باسوادی نیستم ولی بین زبان‌های فارسی، عربی، اسپانیایی و فرانسوی که آن‌ها را می‌دانم، چنین کتابی یعنی گلستان واقعا بی نظیر است و از آثار این زبان‌ها، یک سر و گردن بالاتر است.

* جناب سرامی، درباره هزلیات سعدی هم دید درستی در جامعه وجود ندارد. عده‌ای از مردم از وجودش بی‌خبرند و عده‌ای دیگر هم که می‌دانند سعدی هزلیات داشته، فکر می‌کنند این بخش از دیوانش، فقط مربوط به حرف‌های هزل و کوچه بازاری است. شما به عنوان استاد ادبیات فارسی، اگر بخواهید این بخش را معرفی کنید، چگونه این کار را انجام می‌دهید؟

تنها چاپی که هزلیات سعدی در آن درج شد، همان چاپی بود که محمدعلی فروغی از دیوان سعدی انجام داد و این بخش را انتهای دیوان آورد. این مساله هم به خاطر همان ویژگی مردم داری سعدی است. مردم عادی و به اصطلاح کوچه بازار، زبان طنز و هزل را بیشتر دوست دارند. همان طور که توجه کرده‌اید، وقتی تنها می‌شوند یا جمع‌شان خصوصی می‌شود، به سخنانی رو می‌آورند که حاوی فحش و ناسزا و آوردن نام اسافل اعضای بدن است. این همان هزلیات است و عموما در هر زبانی، یک قلمرو مخصوص به عوام وجود دارد که همین قلمرو است. چنین زبانی اصلا برای خواص و مردان حکومت و فضای رسمی‌جامعه نیست. یعنی شما هیچ وقت نمی‌بینید که شاه یا سلطان یا درباریان این گونه صحبت کنند.

سعدی به ملاحظه این که عوام را خوش بیاید، این وجه از سخن را در دیوانش دارد. مولانا جلال الدین هم چنین ابیاتی دارد. به دلیل این که مخاطبان آثارش فقط خواص نبودند. مثنوی در خانقاه‌ها خوانده می‌شد؛ جایی که مردم عادی هم می‌توانستند بروند. شما در بخش‌هایی از مثنوی، به قدری رکاکت می‌بینید، که در آثار عبید زاکانی هم وجود ندارد. اما حتما بر این موضوع تاکید می‌کنم و شما هم در گفتگویمان این را از سنایی بیاورید که می‌گوید «هزل من هزل نیست تعلیم ست/ بیت من بیت نیست اقلیم ست» همان طور که می‌دانید، سنایی از سردمداران ادبیات تعلیمی‌ماست و منظورش از این بیت این است که من به کمک همین هزلیات به مردم تعلیم می‌دهم. درباره سعدی و هزلیاتش هم همین طور است. یعنی او در پی تعلیم بوده است.

مصاحبه از : صادق وفایی / خبرگزاری مهر .

پایان .
 
به یاد سهراب سپهریاهل کاشانم ..روزگارم بد نیست ..تکه نانی دارم.. خرده هوشی .. سر سوزن ذوقی ...

شبکـه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
------------------------------------------------
*یکشنبه 15 مهر 1397 شمسی/ 27 محرم الحرام 1439 قمری/ 7 اکتبر 2018 میلادی.

امروز اول اردیبهشت ، سالگرد درگذشت سهراب سپهری شاعر رنگها
، شاعر و نقاش نوپرداز معاصر ایران است.

اشعار سهراب سپهری با زبان نزدیک به محاوره ، انسانها را به نگریستن دقیق در طبیعت دعوت می کند. تخیل ، جستجو میان اشیاء و مفاهیم آمیخته با خیال ‌پردازی ، از مشخصه‌‏های دیگر اشعار سهراب سپهری است.

بسیاری از شعرهای این شاعربلنداوازه ایرانی به زبان‌های گوناگون از جمله انگلیسی ، فرانسوی ، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده است.در سال 1332 / 1953 در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت نمود و نیز دومین مجموعـهٔ اشعار خود را با عنوان «زندگی خواب‌ها» منتشر کرد. آنگاه به تأسیس کارگاه نقاشی همت گماشت.

زندگینامه
----------
سهراب سپهری شاعر و نقاش ایرانی بود که در 15 مهر 1307 / 7 اکتبر 1928 میلادی در کاشان متولد شد.

دورهٔ‌ ابتدایی را در دبستان خیام کاشان ( 1319 / 1940 ) و متوسّطه را در دبیرستان پهلوی کاشان (خرداد 1322 / 1943) گذراند و پس از فارغ‌التحصیلی در دورهٔ‌ دوسالـهٔ‌ دانش‌سرای مقدماتی پسران به استخدام ادارهٔ‌ فرهنگ کاشان درآمد.

در شهریور 1327 / 1948 در امتحانات ششم ادبی شرکت نمود و دیپلم دورهٔ دبیرستان خود را دریافت کرد. سپس به تهران آمد و در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و هم زمان به استخدام شرکت نفت در تهران درآمد که پس از ۸ ماه استعفا داد.

سپهری در سال 1330 / 1951 نخستین مجموعـهٔ شعر نیمایی خود را به نام مرگ رنگ منتشر کرد.

در سال 1332 / 1953 از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد و به دریافت نشان درجـهٔ اول علمی نایل آمد.

در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت نمود و نیز دومین مجموعـهٔ اشعار خود را با عنوان «زندگی خواب‌ها» منتشر کرد. آنگاه به تأسیس کارگاه نقاشی همت گماشت.

در آذر 1333 / 1954 در ادارهٔ کل هنرهای زیبا (فرهنگ و هنر) در قسمت موزه‌ها شروع به کار کرد و در هنرستان‌های هنرهای زیبا نیز به تدریس می‌پرداخت.

در مهر 1334 / 1955 ترجمـهٔ اشعار ژاپنی از وی در مجـلـهٔ «سخن» به چاپ رسید.

در مرداد 1336 / 1957 از راه زمینی به کشورهای اروپایی سفر کرد و به پاریس و لندن رفت.

ضمنا در مدرسـهٔ هنرهای زیبای پاریس در رشتـۀ لیتوگرافی نام نویسی کرد.

وی همچنین کارهای هنری خود را در نمایشگاه‌ها به معرض نمایش گذاشت.

حضور در نمایشگاه‌های نقاشی همچنان تا پایان عمر وی ادامه داشت.

سهراب سپهری مدتی در ادارهٔ کل اطلاعات وزارت کشاورزی با سمت سرپرست سازمان سمعی و بصری در سال 1337 / 1958 مشغول به کار شد. از مهر 1340 / 1961 نیز شروع به تدریس در هنرکدهٔ هنرهای تزئینی تهران نمود.

در اسفند همین سال بود که از کلیـهٔ مشاغل دولتی به کلی کناره‌ گیری کرد.


سهراب در آغاز کار شاعری تحت تأثیر شعرهای نیما بود و این تأثیر در «مرگ رنگ» به خوبی مشهود است.

آثار ادبی
---------
سهراب در آغاز کار شاعری تحت تأثیر شعرهای نیما بود و این تأثیر در «مرگ رنگ» به خوبی مشهود است.

بعدها سبک او دستخوش تغییراتی می‌شود و شعرش با دیگر شاعران هم دورهٔ خویش متمایز می‌گردد.

از جمله مجموعه شعرهای دیگر سهراب سپهری می‌توان به این عنوان‌ها اشاره نمود:
-----------------------------------------------
مرگ رنگ (1330)
زندگی خواب‌ها (1332)
آوار آفتاب (1340)
شرق اندوه (1340)
صدای پای آب (1344)
مسافر (1345)
حجم سبز (1346)
ما هیچ ما نگاه (1356)
هشت کتاب (1356)

برخی از اشعار وی در سال‌های 1344 در فصلنامـهٔ آرش به چاپ رسید.


حضور سهراب سپهری در نمایشگاه‌های نقاشی همچنان تا پایان عمر وی ادامه داشت.

نمایشگاه‌های نقاشی
-----------------
از جمله نمایشگاه‌ های نقاشی که سهراب سپهری در آنها حضور داشت ، یا نمایشگاه انفرادی وی بودند ، به شرح زیر است :

اولین دوسالانـۀ تهران (فروردین *یکشنبه 15 مهر 1397 شمسی/ 27 محرم الحرام 1439 قمری/ 7 اکتبر 2018 میلادی.)

دوسالانـۀ ونیز (خرداد 1337)
دو سالانـۀٔ دوم تهران (فروردین 1339، برندهٔ جایزهٔ اول هنرهای زیبا)
نمایشگاه انفرادی در تالار عباسی تهران (اردیبهشت 1340)
نمایشگاه انفرادی در تالار فرهنگ تهران (خرداد 1341، دی 1341)
نمایشگاه گروهی در نگارخانه گیل گمش (تهران، 1342)
نمایشگاه انفرادی در استودیو فیلم گلستان (تهران، تیر 1342)
دوسالانهـۀ سان پاولو (برزیل، 1342)
نمایشگاه گروهی هنرهای معاصر ایران (موزه بندر لوهار، فرانسه، 1342)
نمایشگاه گروهی در نگارخانه نیالا (تهران، 1342)
نمایشگاه انفرادی در نگارخانه صبا (تهران، 1342 )
نمایشگاه گروهی در نگارخانه بورگز (تهران، 1344)
نمایشگاه انفرادی در نگارخانه بورگز (تهران، 1344)
نمایشگاه انفرادی در نگارخانه سیحون (تهران، بهمن 1346)
نمایشگاه گروهی در نگارخانه مس تهران (1347)
نمایشگاه جشنوارهٔ روایان (فرانسه، 1347)
نمایشگاه هنر معاصر ایران در باغ موسسه گوته (تهران، خرداد 1347)
نمایشگاه دانشگاه شیراز (شهریور 1347)
جشنوارهٔ بین المللی نقاشی در فرانسه (اخذ امتیاز مخصوص، 1348)
نمایشگاه گروهی در بریج همپتن آمریکا (1349)
نمایشگاه انفرادی در نگارخانه بنسن نیویورک (1350)
نمایشگاهانفرادی در نگارخانه لیتو (تهران، 1350)
نمایشگاه انفرادی در نگارخانه سیروس (پاریس، 1351)
نمایشگاه انفرادی در نگارخانه سیحون تهران (1351)
اولین نمایشگاه هنری بین المللی تهران (دی 1353)
نمایشگاه هنر معاصر ایران در «بازار هنر» (بال، سوییس، خرداد 1355)
نمایشگاه انفرادی در نگارخانه سیحون تهران (1356)
نمایشگاه انفرادی در نگارخانه سیحون تهران (1357)صحن امامزاده سلطان‌علی روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی سهراب گردید.

درگذشت
------
در غروب یکم اردیبهشت سال 1359 / 21 آوریل 1980 در بیمارستان پارس تهران به علت ابتلا به بیماری سرطان خون درگذشت.

صحن امامزاده سلطان‌علی روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی سهراب گردید.

یادش گرامی !

پایان .
 
اول اریبهشت/بزرگداشت سعدی شاعر ـ جهانگرد عاشق ایران و جهانامروز اول اردیبهشت است؛ روزی که در تقویم به نام بزرگداشت شاعر بزرگ ایرانی شیخ اجل سعدی شیرازی نامگذاری شده است.

شبکـه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
------------------------------------------
*شنبه 1 اردیبهشت 1398 شمسی/ 15 شعبان 1439 قمری/ 21 آوریل 2018 میلادی.


مردی که شعر، عشق، سفر، تجربه و نگاه های انسانی و اجتماعی را به هم آمیخت تا تجربیاتش را از سفرهایی دور و دراز لابه لای سطور شعرها و نثرهایش بگنجاند و به ما برساند.


ـ امروز اول اردیبهشت ، شاعرانه ترین روز سال است !

جالب این که اول اردیبهشت سالروز درگذشت محمد اقبال لاهوری (شاعر و سیاست‌مدار پارسی گوی پاکستانی)، ملک الشعرای بهار (شاعر و سیاست‌مدار نام‌دار) و سهراب سپهری (شاعر و نقاش هم‌روزگار) نیز هست و هر سه – اقبال و بهار و سپهری- به زبانی شعر گفته و سروده‌اند که سعدی در برافراشتن بنای آن نقشی هم‌سنگ فردوسی داشته است.

در این مقوله به زندگی شاعر بزرگ ایران ، شیخ اجل سعدی می پردازیم:

امروز اول اردیبهشت است؛ روزی که در تقویم ایران به نام بزرگداشت شاعر بزرگ ایرانی شیخ اجل سعدی شیرازی نامگذاری شده است.

به نام مردی که شعر، عشق، سفر، تجربه و نگاه های انسانی و اجتماعی را به هم آمیخت تا تجربیاتش را از سفرهایی دور و دراز لابه لای سطور شعرها و نثرهایش بگنجاند و به ما برساند. به ما که امروز هنوز به شیوه او عاشق می شویم و کلماتش را می ستاییم. تجربیاتش را که از پس قرن های دور می آید و روایت صدها سال پیش است، لمس می کنیم و می ستاییم.

این شاعر بزرگ در شیراز، مرکز استان فارس کنونی حدود سال 563 دیده به جهان گشود و نام او را مصلح الدین گذاشتند. چنانچه در تذکره ها آمده و در خلال آثارش نیز دیده می شود، در خانواده متمولی به دنیا آمده است، اما پدرش را خیلی زود از دست داده، اما با این حال نوشته شده که او از اوان کودکی به تحصیل علوم علاقه مند بوده و با اشتیاق به مکتب خانه می رفته است. در آن زمان در شیراز اتابکان روی کار بودند و پدر سعدی هم در درگاه اتابک فارس خدمت می کرده است.اما اتابکان چه نوع و چگونه حکومتی بودند؟ به مرور که قدرت سلسله سلجوقیان کاهش یافت، سلسله های محلی به وجود می آمدند و نیرو می گرفتند. اتابکان نه تنها در شیراز بلکه در دمشق، موصل، بین النهرین، حلب و آذربایجان دستی داشتند. این حکومت های کوچک که اهمیت آنها از یک شهرستان تا یک سلطان نشین تغییر می کرد نسبت به یک پادشاه ابراز اطاعت می کردند، ولی در عمل مستقل بودند.هنگام تولد سعدی حکمران شیراز اتابک مظفرالدین تکله، سومین پادشاه از اتابکان فارس بود.

ماجرای سفرهای دور و دراز سعدی
-----------------------------
بعد از مرگ پدر، سعدی در شیراز تنها ماند. در سایه توجه اتابک، سعدی که از همان دوران بر اثر هوش و ذکاوت بالای خود نزد همه انگشت نما بود، رهسپار بغداد و وارد مدرسه نظامیه شد و از سال 574 تا 604 یعنی تا سال فوت اتابک سعد بن زنگی و بر تخت نشستن فرزندش ابوبکر در بغداد ماند.

هنگامی که سعدی برای تحصیل به نظامیه رفت مدرسه از گذشته ای پرافتخار برخوردار بود. تا زمان سعدی کتاب های زیادی در این مدرسه تدوین شده بود و استادان بزرگ و تاثیرگذار الهیات، فقه و تفسیر قرآن در آن تدریس می کردند.سعدی خیلی زود به سبب داشتن هوش زیاد و حافظه قوی و بیان خوب به عنوان مُعید یا استادیار انتخاب شده و درس ها را برای طلاب و دانشجویان تکرار می کرد و از طرف مدرسه مقرری دریافت می کرد. چنانچه خود می گوید:

مرا در نظامیه اِدرار بود!

شب و روز تلقین و تکرار بود!سعدی از همان اوایل ادامه تحصیل در بغداد، بنا به معمول زمان ، به دیدار بعضی از فاضلان می رفت و با آنان آشنایی پیدا می کرد. یکی از این فاضلان ابوالفرج بن جوزی دوم بود که بارها سعدی از محضر او کسب فیض کرده است . سعدی گاهی هم به خانقاه سهروردیه به حضور شیخ شهاب الدین سهروردی، صاحب کتاب عوارف المعارف و سرسلسله فرقه سهروردیه می رسید و به او اظهار ارادت می کرد.

سعدی 12 سال آخر عمر، محضر شیخ شهاب الدین را در بغداد درک کرده و بعضی از عقاید عرفانی او را در بوستان و گلستان آورده است. شیخ شهاب الدین به سال 632 هجری قمری در بغداد درگذشت .

به نظر می رسد سعدی چندی پس از درگذشت او ، مانند واعظان راستین و سالکان طریق ، همراه کاروان حجاج از راه کوفه به مدینه و مکه رفت و پس از بجا آوردن مناسک حج به بغداد بازگشت .سعدی به چه شهرهایی سفر کرد؟
---------------------------------------------
سعدی در کلیات از سفر به آسیای مرکزی، هندوستان، شام، مصر، عربستان، حبشه و مغرب بدون کمترین سرنخی سخن گفته است.

استاد محمد محیط طباطبایی و هانری ماسه نوشته اند : سعدی در جوانی به اصفهان رفته و از آنجا از راه ری و نیشابور، خراسان و مرو، عازم کاشغر و سپس هندوستان شده است . این در نگاه برخی دیگر از پژوهشگران ازجمله حسن امداد نمی تواند درست باشد، آنها معتقدند این نظریه درست نیست.

امداد می گوید: سعدی پس از بازگشت از سفر طولانی به شیراز، در ضمن قطعه ای ازخاطره هنگام سفر خود از شهر و دیار خویش چنین یاد می کند:

برون رفتم از تنگ تُرکان چو دیدم جهان

در هم افتاده چون موی زنگیدر مورد سفر به هندوستان تناقض های زیادی وجود دارد، اما گفته می شود او هنگام بازگشت از هند همراه یک کشتی بازرگانی وارد جزیره کیش می شود. این پایان سفر نیست ! چون شاعر به جای بازگشت به زادگاه خود شیراز به زیارت خانه خدا می رود. در مسیر حرکت خود به سوی شهر مکه در صنعا توقف می کند. در این شهر یک بار دیگر ازدواج می کند که حاصل آن یک فرزند بوده، اما این فرزند می میرد و سعدی را داغدار می کند.

به صنعا درم طفلی اندر گذشت

چه گویم کز آنم چه بر سر گذشت

در این باغ سروی نیامد بلند

که باد اجل بیخ عمرش نکنداو پس از این واقعه تلخ دوباره راهی سفر می شود و بعد از سفر به مکه، عازم مصر و تونس می شود. او در خلال جنگ های صلیبی اسارت را هم تجربه می کند و در یکی از غزل هایش می گوید:

ای باد بهار عنبرین بوی / در پای لطافت تو میرم

چون می گذری به خاک شیراز / گو من به فلان زمین اسیرمچنین به نظر می رسد از همین سفر که به اسارت و کار گل همراه بوده ، سعدی ملال خاطر پیدا می کند و در غزلی می گوید:

مرا زمانه ز یاران به منزلی انداخت

که راضی ام به نسیمی کز آن دیار آید !

همچنین با ملال خاطر و یأس از بازگشت می سراید:

هر که را در خاک غربت پای در گِل ماند، ماند

گر دگر در خواب خوش بینی دیار خویش رااو پس از سفر به مصر راهی دمشق می شود. سعدی سال ها در کشورهای اسلامی پیرامون بغداد و دمشق سفر کرد و سپس راهی شیراز می شود، چراکه هوای وطن در سر دارد و دلتنگ حضور دوباره در ایران است:

در اقصای عالم بگشتم بسی
بسر بردم ایام با هر کسی

تمتع ز هر گوشه ای یافتم
ز هر خرمی خوشه ای یافتم

چو پاکان شیراز خاکی نهاد
ندیدم که رحمت بر آن خاک باد

تولای مردان این پاک بوم
برانگیختم خاطر از شام و روم

دریغ آمدم زان همه بوستان
تهیدست رفتن بر دوستانسعدی در بازگشت ، شیراز را برخلاف روزگاری که آن را ترک کرده بود، در کمال امنیت ، آبادی و مردم را در آسایش دید.

او این همه را از عدالت ، علاقه و کوشش اتابک ابوبکر بن سعد دانست .

سعدی قطعه ای سرود و در آن اوضاع فارس را چنین وصف کرد:

چو باز آمدم کشور آسوده دیدم
ز گرگان به در رفته آن تیز چنگی

به نام ایزد آباد و پرناز و نعمت
پلنگان رها کرده خوی پلنگی

درون مردمی چون ملک نیک محض
برون لشکری چون هژیران جنگی

بپرسیدم این کشور آسوده کی شد؟
کسی گفت سعدی چه شوریده رنگی

چنان بود در عهد اول که دیدی
جهان پر ز آشوب و تشویش و تنگی

چنین شد در ایام سلطان عادل
اتابک ابوبکر بن سعد زنگی

او در شیراز ماند و بوستان و گلستان را به نگارش درآورد.گلستان، مهم ترین کتاب در نثر فارسی محسوب می شود. حکایات گلستان سعدی امتداد و ادامه مقامات حمیدی و حریری بوده که در آنها فردی به اسم هشام بن عیسی مثلا روایت داستانی را به عهده می گرفته و در آنها زبان آوری می کرده است.

سعدی این روش را سامان مند کرده و نمونه اعلایی از نثرنویسی سهل و ممتنع را به دست داده است. البته این امر نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر از سوی محققان دارد.

سعدی پس از مدتی به دلیل رنجیدگی از حاسدان، شیراز را ترک کرد و به بغداد رفت. سعدی وقتی به بغداد رسید، خواجه شمس الدین جوینی با برادرش عطاملک در تبریز بودند. پس از رفتن به زیارت مکه ، راه تبریز را در پیش گرفت .

پس از چندی به سوی روم رهسپار شد و به نوشته افلاکی در مناقب العارفین ، در قونیه به حضور مولوی صاحب مثنوی رسید.

سفر دوم سعدی معلوم نیست چه مدت طول کشیده است . این بار با اشتیاقی تمام تر به سوی شیراز بازگشت و تا پایان عمر در این شهر روزگار گذراند.

سعدی اینک به قدم رفت و به سر باز آمد
مفتی ملت اصحاب نظر باز آمد

فتنه شاهد و سودازده باد بهار
عاشق نغمه مرغان سحر باز آمد

سال ها رفت مگر عقل و سکون آموزد
تا چه آموخت کز آن شیفته تر باز آمد

عقل بین کز بر سیلاب غم عشق گریخت
عالمی گشت و به گرداب خطر باز آمدنمی توان در این میان نکته دیگری را هم نادیده گرفت؛ نکته ای که از نگاه پژوهشگران ادبیات هم دور نمانده است.

با دقت در حکایات گلستان می توان به این نتیجه رسید برخی حکایات او از نظر زمانی با همدیگر تناقض می یابند و اگر بخواهیم زمان سفرهای او را با سن و سال او تطبیق دهیم، این تناقض می تواند قوی تر شود.

به همین دلیل برخی پژوهشگران معتقدند بسیاری از سفرهای سعدی رخ نداده است!تاریخ درگذشت سعدی موضوعی بسیار مبهم و بحث انگیز است، زیرا شرح حال نویسان دو تاریخ وفات برای او ترسیم کردند؛ یکی هفدهم آذر 670 و دیگری (بزرگانی مانند جامی) مهر سال 671 را تاریخ درگذشت این مرد بزرگ می دانند.

زینب مرتضایی فر

توصیه می شود :
--------------
ـ چرا «سعدی» به کار امروزمان هم می‌آید؟

پایان .
 
درج مهرخروج ویژه مشمولین غایب مقیم خارج از ایران به روز شد


طبق تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از تاریخ 06/01/ 1392 کلیه مشمولین ایرانی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (مجموعا به مدت سه ماه) به کشور تردد نمایند.

شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 شمسی/ 15 شعبان المعظم 1440 قمری/ 21آوریل 2019 میلادی.

بر اساس اطلاعیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم :

طبق تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران کلیه مشمولین ایرانی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (مجموعا به مدت سه ماه) به کشور تردد نمایند.

کسانی که معافیت عفو رهبری به آنان تعلق گرفته، مشمول دریافت تسهیلات مهر خروج مشمولین نبوده و می‌بایست نسبت به تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه در قالب تسهیلات عفو رهبری اقدام نمایند.

مدارک مورد نياز :
-----------------
1- تکميل فرم 104 اجازه خروج مشمولين

2- ارائه اصل گذرنامه معتبر ايراني

توجه: این مهر به کسانی تعلق می گیرد که حداقل سه سال در خارج از کشور زندگی کرده و در گذر نامه آنان محل اقامت، خارج ازکشور درج گردیده است.در صورتیکه در گذر نامه، کشور محل اقامت ایران درج شده باشد ابتدا نسبت به تعویض گذرنامه اقدام و سپس درخواست مهر خروج مشمولین گردد.

3- ارائه اصل رسيد پرداخت هزينه درج مهر خروج مشمولین در گذرنامه براساس جدول هزينه هاي کنسولي نمایندگی مربوطه .

توجه :

به منظور جلوگيري از بروز مشکلات اداري و اتلاف وقت، قبل از مسافرت به کشور نسبت به اخذ اجازه خروج ويژه مشمولين به نمایندگی کنسولی محل اقامت خود مراجعه نمايند

طبق قانون جدید نظام وظیفه هر فرد ذکور ايراني از ماه قبل سالي که طي آن وارد 19 سالگي مي شود، مشمول خدمت وظيفه عمومي مي باشد (سال مشموليت = سال تولد + 18) به طور مثال متولدين 06/30/ 1376 صرفاً تا پايان مرداد ماه 1394 مجاز به خروج از کشور بوده و لازم است براي اخذ مجوز مذکور در شهریور ماه 1394 اقدام نمايند.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در توضیح اینمورد اظهار داشت :
- مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور برای دریافت مجوز تردد، باید به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران ( سفارت یا کنسولگری ایران ) در کشور محل اقامت خود مراجعه کنند تا گذرنامه آنان پس از احراز شرایط اعلام شده ، به مهر تردد با عنوان "اجازه تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور" ممهور شود.

این مهر در در سفارت ایران در استکهلم با پرداخت مبلغ 218 کرون برای افرادی که قبلا مهر ویژه خروج مشمولین در گذرنامه آنها درج شده و پردخت مبلغ 568 کرون برای افرادی که برای اولین بار تقاضای دریافت این مهر می کنند ، در گذرنامه متقاضی ثبت می شود.

همچنین لازم بیادآوری است که که بر اساس قانون نظام وظیفه در ایران ، همه مردان با رسیدن به سن 50 سالگی تمام بطور اتومات از خدمت نظام وظیفه معاف می شوند.

ازاینرو چنانچه در آستانه 50 سالگی قرار دارید و بعلت اقامت در خارج از کشور ، خدمت نظام وظیفه خود در ایران را انجام نداده اید با رسیدن به سن 50 سالگی تمام بطور اتومات از خدمت نظام وظیفه معاف خواهید شد .

بدیهی است که در چنین صورتی ، شخص 50 ساله ، به ارائه کارت معافیت یا پایان خدمت در ایران جهت ورود و خروج از مملکت یا انجام کارهای رسمی که داشتن معافی از شرایط آنست ، نیاز نخواهید داشت.

ارتباط با ادارات مربوطه در وزارت خارجه :
---------------------------------------
پست الکترونیک : iranianaffairs@mfa.gov.ir

ارتباط با داخل ایران :

شماره های تماس بعلاوه 009821:

تلفنخانه وزارتخارجه:
-------------------
61151

اداره امور ایرانیان: 61153216 و 61153214
، اداره دانشجویی، بورس ها و مدارس خارج از کشور: 61153203 و
61153202
اداره امور اجتماعی: 61153273 و 61153236

اداره سجلات و احوال شخصیه: 61153102

اداره گذرنامه و روادید: (شرکتها)61153098 /61153061 ,
(حق کار و دانشجویان)61153056 ,
(هیاتها و ادارات دولتی)61153044 ,
(آژانسها)61153122 ,
(بستگان) 61153096 ,
(ایرانیان مقیم کشورها) 61153181و 61153172,

( for forighn 61153420)

اداره تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین: 61153106

آدرس: تهران - میدان امام خمینی - خیابان امام خمینی - ساختمان های شماره 3 و 9 وزارت امور خارجه

ارتباط با خارج از کشور:

بخش کنسولی نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

پایان .
 
اطلاعات درباره سوئد برای تازه پناهجویان وتازه واردان به اینکشور
ـ اطلاعات جامع در باره سوئد .
ـ (www.informationsverige.se) وبگاه استانداری ها در سوئد است که دارای اطلاعاتی به زبانهای متعدد منجمله فارسی ودری است .
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 شمسی/ 15 شعبان المعظم 1440 قمری/ 21آوریل 2019 میلادی.

اطلاعات در باره سوئد (www.informationsverige.se) وبگاه استانداری ها در سوئد است که دارای اطلاعاتی به زبانهای متعدد منجمله فارسی ودری در باره سوئد برای پناهجویان و افرادی است که به تازگی اجازه اقامت گرفته اند.

چرا وبسایت اطلاعات در باره سوئد وجود دارد؟

این وبسایت می خواهد به شما کمک کند و امکانات شما را برای تأثیرگذاری بر وضعیت تان در سوئد را افزایش دهد.

در اینجا پاسخ به سوالات خود در مورد چگونگی کارکرد جامعه سوئد را پیدا می کنید. همچنین اطلاعات مربوط به تماس با ادارات مختلف در دوران اولیه زندگی در این کشور نیز وجود دارد. شما می توانید مراحل مختلف از زمانیکه درخواست پناهندگی می کنید تا وقتی که در جامعه سوئد مشارکت داشته و کار یا تحصیل می کنید را قدم به قدم دنبال کنید.

وبسایت اطلاعات در باره سوئد به کمک گروههای مرجع متشکل از پناهجویان و افرادی که به تازگی اجازه اقامت دریافت کرده اند ساخته شده است. شما به برکت کمک آنها می توانید از مطالبی که دشوار هستند یا مواردی که نمی دانید به اطلاع آنها نیاز دارید ، کسب اطلاع کنید.
موسس وبسایت اطلاعات در باره سوئد کیست؟

استانداری یوتالند غربی مسئولیت اداری وبسایت اطلاعات در باره سوئد در همکاری با سایر استانداری های کشور بر عُهده دارد. استانداری ها با اداره کاریابی و اداره مهاجرت همکاری دارند تا اطلاعات مندرج در این وبسایت به روز و صحیح باشد.
در وبسایت اطلاعات در باره سوئد چه اطلاعاتی می توانید پیدا کنید؟

در وبسایت "اطلاعات در باره سوئد" مجموعه ای از اطلاعات در مورد جامعه سوئد وجود دارد. شما می توانید در مورد چگونگی اداره امور در سوئد و اینکه شما چگونه می توانید تأثیر گذار باشید، مطالبی بخوانید.

شما می توانید در مورد نظام رفاه اجتماعی سوئد و چگونگی کارکرد خدمات بهداشتی و درمانی مطالبی بخوانید. همچنین صفحاتی برای آغاز تمرین زبان سوئدی، صفحاتی برای والدین و واژه نامه ای برای کلمات مهم نیز وجود دارد.

ورود به سایت

پایان .
 
ورود اسکناس ارز به ایران آزاد شد
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 شمسی/ 15 شعبان المعظم 1440 قمری/ 21آوریل 2019 میلادی.

ورود ارز (به صورت اسکناس) توسط هر مسافر ورودی از خارج از کشور تا سقف ده هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها نیاز به اظهار به گمرک نداشته لیکن جهت مبلغ بیش از سقف تعیین شده مسافر می بایست به گمرک مراجعه و ارز همراه خود را اظهار نماید.

گمرک ایران اعلام کرد: ورود اسکناس ارز به کشور به هر میزان برای اشخاص حقیقی و حقوقی بلامانع است و هیچ یک از دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و گمرک حق ممانعت از آن را ندارند.

به گزارش مهر، علی معقولی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران در ابلاغیه ای به ناظرین و مدیران کل گمرکات اجرایی کشور، موضوع «آزاد شدن ورود اسکناس ارز» به کشور را ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: پیرو بخشنامه هایی در خصوص شرایط ورود ارز به کشور مطابق با بند (۴) مصوبات جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور مورخ ۹۷.۰۷.۱۰، ضمن تاکید بر اینکه «هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند با رعایت مقرراتی که بانک مرکزی اعلام کرده به هر میزان اسکناس ارز وارد کشور نماید و هیچ یک از دستگاه های امنیتی، انتظامی و گمرک حق ممانعت از آن را ندارد، هرگونه ممانعت تخلف اداری محسوب می شود و فرد متخلف در صورت محکومیت در بار اول به انفصال موقت به مدت ۶ ماه و در صورت تکرار به مجازات های بالاتر محکوم می شود.» اعلام می دارد:

الف) ورود ارز (به صورت اسکناس) توسط هر مسافر ورودی از خارج از کشور تا سقف ده هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها نیاز به اظهار به گمرک نداشته لیکن جهت مبلغ بیش از سقف تعیین شده مسافر می بایست به گمرک مراجعه و ارز همراه خود را اظهار نماید.

ب) ورود و خروج ارز/ اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام از طریق مراسلات پستی و حمل بار بیش از ۵ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها ممنوع است. در صورت عدم رعایت ضوابط فوق، مشمول مجازات مقرر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲ خواهد بود.

پایان .
 
راهنمای گرفتن ویزای شنگن جهت ورود به کشورهای اروپایی1 ـ ثابت کنید قصد ماندن ندارید
2 ـ آژانس‌ها را فراموش کنید
3 ـ از کدام سفارت اروپایی وقت بگیریم
4 ـ دعوتنامه بگیرید، نصف راه را رفته‌اید
5 ـ ایمیل بزنید، وقت بگیرید
6 ـ فرم ویزا را پر کنید
و..و..و...
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 شمسی/ 15 شعبان المعظم 1440 قمری/ 21آوریل 2019 میلادی.

به دلیل افزایش تعداد مهاجرانی که از گوشه و کنار جهان ، هرساله به کشورهای اروپایی پناهنده می‌شوند، گرفتن ویزای شنگن برای مرتبه اول کمی سخت باشد، اما نشدنی نیست.

ـ بسیاری از مردم بهر دلیلی علاقمند به سفر اروپا هستند !؛خواه برای دیدن بستگان و دوستان وخواه برای گشت وگذار در اینکشورها ، اما یک سد بزرگ، 90 درصد اهالی سفر را از این سفر گران و پرزرق و برق منصرف می‌کند: ویزای شنگن !

شاید گرفتن این مجوز "ویزا / روادید " ورود به محدوده اتحادیه اروپا برای مرتبه اول کمی سخت باشد، اما نشدنی نیست.

اما ....
---------
ثابت کنید قصد ماندن ندارید
-----------------------------
پیش از اینکه قصد گرفتن ویزا را کنید، خودتان مدارک‌تان را بسنجید و ببینید آیا با مدارک‌تان می‌توانید سفارت را مجاب کنید که قصد پناهندگی و ماندن در اروپا را ندارید ! اگر مدارکی که باید به سفارت ارائه دهید، کنسول سفارت را مجاب کند که شما تنها قصد سفر را دارید و بازمی‌گردید، تردید نکنید که ویزا را گرفته‌اید. اما اگر مدارک‌تان ناقص است، احتمال رد شدن تقاضای‌تان بالاست.

آژانس‌ها را فراموش کنید
-------------------------
شاید برای اطمینان از گرفتن ویزا به این فکر کنید که سراغ آژانس‌ها مسافرتی بروید و با پرداخت مبلغی، ضریب اطمینان گرفتن ویزای شنگن را بالاتر برید. اما آژانس مسافرتی کار خاصی برای شما نمی‌کند و تنها یک وقت از سفارت می‌گیرد، به جای شما در صف سفارت می‌ایستد و شما را با مدارک خودتان راهی مصاحبه دریافت ویزا می‌کند. البته در صورت خرید تور از آژانس‌ها و سپردن وثایق سنگین بازگشت از سفر به آنها، احتمال گرفتن شنگن بالا می‌رود.

از کدام سفارت اروپایی وقت بگیریم
------------------------------------
اینکه از سفارت کدام کشور اروپایی وقت بگیرید، تابعی از این موضوع است که از کدام کشور اروپایی می‌توانید دعوتنامه داشته باشید؛ اما اگر دعوتنامه ندارید سراغ کشورهایی بروید که سهل‌‌گیرتر هستند. کشورهای مهاجرپذیر مانند آلمان خیلی سخت ویزا می‌دهند. کشورهایی مانند یونان، ایتالیا و اسپانیا گزینه‌های مناسبی هستند.

دعوتنامه بگیرید، نصف راه را رفته‌اید
----------------------------------------
اگر بتوانید از دوست یا آشنایی در محدوده شنگن دعوتنامه سفر بگیرید، نصف راه را رفته‌اید. دعوتنامه برای سفارت به معنای دلیل سفر است. این تلقی در سفارتخانه‌های اروپایی وجود دارد که اگر شما قصد سفر تفریحی به اروپا را دارید، با تور سفر می‌کنید و اگر به صورت شخصی برای ویزا تقاضا کرده‌اید، باید دلیلی برای سفر داشه باشید. یک دعوتنامه معتبر دلالت به این دلیل سفر دارد.

ایمیل بزنید، وقت بگیرید
--------------------------
برای گرفتن وقت سفارت نیازی به دفاتر خدمات مسافرتی ندارید و یا یک ایمیل می‌توانید وقت سفارت بگیرید. برای گرفتن وقت سفارت به وب‌سایت فارسی سفارتخانه‌های اروپایی مراجعه و آدرس ایمیل برای وقت سفارت را بیابید و ایمیلی مبنی بر درخواست وقت بزنید. نکته مهم در این رابطه این است که منتظر بمانید تا پاسخ ایمیل‌تان را بگیرید و ایمیل‌های مجدد به سفارت نزنید.

فرم ویزا را پر کنید
---------------------
پس از گرفتن وقت سفارت، نوبت پر کردن فرم ویزاست. فرم ویزا را می‌توانید از سایت سفارت بگیرید و به زبان انگلیسی پر کنید. البته می‌توانید کمی هزینه کرده و فرم ویزا را به زبان همان کشور پر کنید.

تنها مدارک شغلی را ترجمه کنید
---------------------------------
این تصور در میان برخی وجود دارد که باید تمام مدارک خود را ترجمه کنند. این در حالی است که تنها مدرک مورد نیاز برای ترجمه مدرک شغلی است. این مدرک شغلی شامل پروانه کسب برای کسبه، پروانه وکالت، نظام پزشکی و گواهی اشتغال کار برای کارمندان بخش خصوصی و دولتی است. در گواهی اشتغال به کار مواردی مانند میزان حقوق و دستمزد، سمت فرد در سازمان و سابقه کار باید ذکر شود. این مدرک را باید در دارالترجمه‌های مورد تائید سفارت ترجمه کنید و به همراه اصل گواهی به سفارت ارائه کنید.

سوابق بیمه خود را لیست کنید
-------------------------------
سواق بیمه‌ای شما فاکتور مهمی برای سفارت است. سوابقی که هر چه سنگین‌تر باشد، نشان دهنده این است که شما در ایران شرایط خوبی برای کار و زندگی دارید و به قصد پناهندگی به اروپا نمی‌روید. سوابق بیمه نیاز به ترجمه ندارد.

نامه تمکن مالی را به زبان انگلیسی از بانک بگیرید
-----------------------------------------------------
یکی دیگر مدارک مهمی که باید به سفارت ارائه دهید، پرینت حساب بانکی با مانده بالای 10 هزار یورو است. تمام بانک‌ها این نامه را به مشتریان خود می‌دهند. از تمام حساب‌های خود اعم از سپرده‌‌ها، حساب‌های جاری و دیگر حساب‌ها می‌توانید چنین نامه‌ای را دریافت کنید. اما حساب‌های دارای گردش را برای این کار انتخاب کنید. البته به خاطر داشته باشید که حساب خود را خیلی هم پر نکنید مثلا برای یک خانواده سه نفره، حساب بانکی با مانده 25 تا 30 هزار یورو کافی است. اگر به عنوان مثال 200 هزار یورو در حساب خود داشته باشید، این تلقی را ایجاد می‌کنید که زندگی خود را تبدیل به پول کرده و قصد رفتن از ایران را دارید !

اسناد ملکی را هم همراه داشته باشید
--------------------------------------
اسناد ملکی در لیست مدارک مورد نیاز سفارت نیست، اما بد نیست اصل و کپی سند ملکی را به همراه داشته باشید که هنگام مصاحبه حضوری در پرونده‌تان درج شود شما در خانه ملکی خود زندگی می‌کنید.

هتل و پرواز را رزرو کنید
--------------------------
از دیگر مدارک سفر که باید به سفارت ارائه دهید، رزرو پرواز و هتل است. هنگامی که شما هتل و پرواز را رزرو می‌کنید به سفارت این مفهوم را منتقل می‌کنید که تمام برنامه سفرتان از پیش طراحی شد و تنها منتظر ویزا هستید.

بیمه مسافرتی فراموش نشود
---------------------------
به یکی از دفاتر بیمه‌ای مراجعه و بیمه مسافرتی برای مدت روزهای سفر دریافت کنید. این بیمه برای مدت سفر شما صادر می‌شود و در صورتی که ویزای شما صادر نشود، می‌توانید بیمه را عودت داده و تا 80 درصد مبلغ پرداختی خود دریافت کنید.

عکس‌ها و کپی تمامی مدارک
--------------------------
2 قطعه عکس 3.5 در 4.5 رنگی زمینه سفید نیاز دارید. البته برخی سفارت‌خانه‌ها عکس 3 در 4 می‌خواهند که باید با توجه به مدارک درج شده در سایت سفارت مدارک را آماده کنید. از تمامی مدارک موجود هم کپی تهیه کنید. ممکن است کپی همه مدارک را از شما نخواهند، اما با مدارک کامل‌تر بروید بهتر است تا روز مصاحبه، سفارت را برای تهیه یک کپی ترک کنید.

کودکان زیر 12 سال نیاز به حضور ندارند
-----------------------------------------
کودکان زیر 12 سال نیاز به حضور در سفارت و مصاحبه حضوری ندارند و مدارک آن‌ها باید از سوی والدین‌شان به سفارت ارائه شود. از کودکان زیر 12 سال هزینه بررسی مدارک هم گرفته نمی‌شود. هزینه بررسی مدارک در بیشتر سفارت‌های اروپایی 60 یورو است.

ویزاهای قبلی به کمک‌تان می‌آیند
----------------------------------
اگر پیشتر هم ویزای شنگن گرفته‌اید و یا به کشورهای مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلیس، کره جنوبی و ژاپن سفر کرده‌اید، کپی ویزاهای قبلی را حتما به همراه داشته باشید که مسیر گرفتن شنگن را برای شما سهل‌تر می‌کنند.

اصل مدارک شناسایی یادتان نرود
---------------------------------
لازم بیادآوری است که یادتان نرود این سه مورد (اصل و کپی پاسپورت اصلی و کپی شناسنامه و اصل کارت ملی )را در سرلیست همه مدارک‌تان قرار دهید!

پایان .
 
تاریخ در گذر زمان
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 شمسی/ 15 شعبان المعظم 1440 قمری/ 21آوریل 2019 میلادی.

روز بزرگداشت سعدی

رویدادها

۱۹۴۵ – واحدهای ارتش شوروی شهر برلین را از فاصله چهار کیلومتری محاصره کرده و زیر آتش توپ قرار دادند.
۱۹۵۴ – گئورگی مالنکوف نخست وزیر شوروی شد.
۱۹۶۷ – یک کودتای نظامی در یونان دولت منتخب را برکنار کرد.

زادروزها

۱۸۱۶ - زادروز شارلوت برونته نویسندهٔ انگلیسی، خالق جین ایر
۱۸۶۴ - زادروز ماکس وبر حقوقدان، سیاستمدار، تاریخدان، جامعه‌شناس و استاد اقتصاد سیاسی
۱۸۸۲ - زادروز پرسی ویلیام بریجمن فیزیک‌دان آمریکایی، برندهٔ جایزه فیزیک نوبل سال ۱۹۴۶
۱۸۸۹ - زادروز پل کارر شیمیدان سوئیسی، برندهٔ جایزه نوبل شیمی سال ۱۹۳۷
۱۹۱۵ - زادروز آنتونی کوئین بازیگر، نویسنده و نقاش مکزیکی
۱۹۲۶ - زادروز الیزابت دوم ملکه سلطنتی مشروطه ۱۶ کشور مستقل

درگذشت‌ها

۱۳۳۰ - درگذشت محمدتقی بهار ملقب به ملک‌الشعرا شاعر، روزنامه‌نگار، ادیب، تاریخ‌نویس، و سیاست‌مدار ایرانی
۱۳۵۹ - درگذشت سهراب سپهری شاعر و نقاش ایرانی
۱۱۴۲ - درگذشت پی‌یر آبلار روشنفکر و نویسنده فرانسوی
۱۵۰۹ - درگذشت هنری هفتم پادشاه انگلستان و فرمانروای ایرلند بین سال‌های ۱۴۸۵ تا ۱۵۰۹
۱۶۹۹ - درگذشت ژان راسین درام‌نویس بزرگ قرن هفدهم فرانسه
۱۹۱۰ - درگذشت مارک توین نویسنده و طنزپرداز آمریکایی
۱۹۳۸ - درگذشت اقبال لاهوری شاعر، فیلسوف، سیاست‌مدار و متفکر مسلمان پاکستانی
۱۹۴۶ - درگذشت جان مینارد کینز اقتصاددان برجستهٔ قرن بیستم
منبع : ویکی پدیا.

پایان .
 
صحنه های دردناک از سیل پلدختر

شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*شنبه 31 فروردین 1398 شمسی/ 14 شعبان المعظم 1440 قمری/ 20آوریل 2019 میلادی.


پایان .
 
شغل‌های جالب برخی از رئیس جمهورهای جهان پیش از رئیس جمهورشدن


در این اینفوگرافیک با شغل‌های جالبی که بعضی از رئیس‌جمهورهای جهان دارند آشنا می‌شوید.
در این اینفوگرافیک با شغل‌های جالبی که بعضی از رئیس‌جمهورهای جهان دارند آشنا می‌شوید.

شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*شنبه 31 فروردین 1398 شمسی/ 14 شعبان المعظم 1440 قمری/ 20آوریل 2019 میلادی.

پایان .
 
ماندگاری دلار در کانال ۱۳۰۰۰تومانی در پایان ماه اول بهار


در اولین روز هفته کاری جدید؛  ماندگاری دلار در کانال ۱۳۰۰۰تومانی در پایان ماه اول بهار
در اولین روز هفته کاری جدید؛ ماندگاری دلار در کانال ۱۳۰۰۰تومانی در پایان ماه اول بهار

شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*شنبه 31 فروردین 1398 شمسی/ 14 شعبان المعظم 1440 قمری/ 20آوریل 2019 میلادی.

امروز شنبه ۳۱ فروردین‌ماه ۹۸ / 20 آوریل ، قیمت هر دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی به ۱۳۵۵۰ تومان برای فروش و ۱۳۴۵۰ تومان برای خرید رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، امروز ۳۱ فروردین، آخرین روز از اولین ماه فصل بهار ۹۸ است که بر اساس آن، نرخ دلار در صرافی‌های بانکی همچنان در کانال ۱۳ هزار تومانی سیر می‌کند؛ اگرچه این نرخ در روزهایی از فصل بهار، از مرز ۱۴ هزار تومان هم گذشت.

بر این اساس امروز در صرافی‌های بانکی نرخ دلار برای خرید ۱۳,۴۵۰ تومان و برای فروش ۱۳,۵۵۰ تومان است.

همچنین نرخ هر یورو برای خرید ۱۵,۴۰۰ تومان و برای فروش ۱۵,۴۵۰ تومان است.

پایان .
 
درج مهرخروج ویژه مشمولین غایب مقیم خارج از ایران به روز شد


طبق تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از تاریخ 06/01/ 1392 کلیه مشمولین ایرانی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (مجموعا به مدت سه ماه) به کشور تردد نمایند.

شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*شنبه 31 فروردین 1398 شمسی/ 14 شعبان المعظم 1440 قمری/ 20آوریل 2019 میلادی.

بر اساس اطلاعیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم :

طبق تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران کلیه مشمولین ایرانی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند حداکثر دو بار در سال (مجموعا به مدت سه ماه) به کشور تردد نمایند.

کسانی که معافیت عفو رهبری به آنان تعلق گرفته، مشمول دریافت تسهیلات مهر خروج مشمولین نبوده و می‌بایست نسبت به تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه در قالب تسهیلات عفو رهبری اقدام نمایند.

مدارک مورد نياز :
-----------------
1- تکميل فرم 104 اجازه خروج مشمولين

2- ارائه اصل گذرنامه معتبر ايراني

توجه: این مهر به کسانی تعلق می گیرد که حداقل سه سال در خارج از کشور زندگی کرده و در گذر نامه آنان محل اقامت، خارج ازکشور درج گردیده است.در صورتیکه در گذر نامه، کشور محل اقامت ایران درج شده باشد ابتدا نسبت به تعویض گذرنامه اقدام و سپس درخواست مهر خروج مشمولین گردد.

3- ارائه اصل رسيد پرداخت هزينه درج مهر خروج مشمولین در گذرنامه براساس جدول هزينه هاي کنسولي نمایندگی مربوطه .

توجه :

به منظور جلوگيري از بروز مشکلات اداري و اتلاف وقت، قبل از مسافرت به کشور نسبت به اخذ اجازه خروج ويژه مشمولين به نمایندگی کنسولی محل اقامت خود مراجعه نمايند

طبق قانون جدید نظام وظیفه هر فرد ذکور ايراني از ماه قبل سالي که طي آن وارد 19 سالگي مي شود، مشمول خدمت وظيفه عمومي مي باشد (سال مشموليت = سال تولد + 18) به طور مثال متولدين 06/30/ 1376 صرفاً تا پايان مرداد ماه 1394 مجاز به خروج از کشور بوده و لازم است براي اخذ مجوز مذکور در شهریور ماه 1394 اقدام نمايند.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در توضیح اینمورد اظهار داشت :
- مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور برای دریافت مجوز تردد، باید به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران ( سفارت یا کنسولگری ایران ) در کشور محل اقامت خود مراجعه کنند تا گذرنامه آنان پس از احراز شرایط اعلام شده ، به مهر تردد با عنوان "اجازه تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور" ممهور شود.

این مهر در در سفارت ایران در استکهلم با پرداخت مبلغ 218 کرون برای افرادی که قبلا مهر ویژه خروج مشمولین در گذرنامه آنها درج شده و پردخت مبلغ 568 کرون برای افرادی که برای اولین بار تقاضای دریافت این مهر می کنند ، در گذرنامه متقاضی ثبت می شود.

همچنین لازم بیادآوری است که که بر اساس قانون نظام وظیفه در ایران ، همه مردان با رسیدن به سن 50 سالگی تمام بطور اتومات از خدمت نظام وظیفه معاف می شوند.

ازاینرو چنانچه در آستانه 50 سالگی قرار دارید و بعلت اقامت در خارج از کشور ، خدمت نظام وظیفه خود در ایران را انجام نداده اید با رسیدن به سن 50 سالگی تمام بطور اتومات از خدمت نظام وظیفه معاف خواهید شد .

بدیهی است که در چنین صورتی ، شخص 50 ساله ، به ارائه کارت معافیت یا پایان خدمت در ایران جهت ورود و خروج از مملکت یا انجام کارهای رسمی که داشتن معافی از شرایط آنست ، نیاز نخواهید داشت.

ارتباط با ادارات مربوطه در وزارت خارجه :
---------------------------------------
پست الکترونیک : iranianaffairs@mfa.gov.ir

ارتباط با داخل کشور:

شماره های تماس :

تلفنخانه وزارتخارجه:
-------------------
61151 009821

اداره امور ایرانیان: 61153216 و 61153214
، اداره دانشجویی، بورس ها و مدارس خارج از کشور: 61153203 و
61153202
اداره امور اجتماعی: 61153273 و 61153236

اداره سجلات و احوال شخصیه: 61153102

اداره گذرنامه و روادید: (شرکتها)61153098 /61153061 ,
(حق کار و دانشجویان)61153056 ,
(هیاتها و ادارات دولتی)61153044 ,
(آژانسها)61153122 ,
(بستگان) 61153096 ,
(ایرانیان مقیم کشورها) 61153181و 61153172,

( for forighn 61153420)

اداره تابعیت، امور پناهندگان و مهاجرین: 61153106

آدرس: تهران - میدان امام خمینی - خیابان امام خمینی - ساختمان های شماره 3 و 9 وزارت امور خارجه

ارتباط با خارج از کشور:

بخش کنسولی نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

پایان .
 
اطلاعات درباره سوئد برای تازه پناهجویان وتازه واردان به اینکشور
ـ اطلاعات جامع در باره سوئد .
ـ (www.informationsverige.se) وبگاه استانداری ها در سوئد است که دارای اطلاعاتی به زبانهای متعدد منجمله فارسی ودری است .
شبکه ی سلام نورديک ـ salamnordic.com
---------------------------------------------
*شنبه 31 فروردین 1398 شمسی/ 14 شعبان المعظم 1440 قمری/ 20آوریل 2019 میلادی.

اطلاعات در باره سوئد (www.informationsverige.se) وبگاه استانداری ها در سوئد است که دارای اطلاعاتی به زبانهای متعدد منجمله فارسی ودری در باره سوئد برای پناهجویان و افرادی است که به تازگی اجازه اقامت گرفته اند.

چرا وبسایت اطلاعات در باره سوئد وجود دارد؟

این وبسایت می خواهد به شما کمک کند و امکانات شما را برای تأثیرگذاری بر وضعیت تان در سوئد را افزایش دهد.

در اینجا پاسخ به سوالات خود در مورد چگونگی کارکرد جامعه سوئد را پیدا می کنید. همچنین اطلاعات مربوط به تماس با ادارات مختلف در دوران اولیه زندگی در این کشور نیز وجود دارد. شما می توانید مراحل مختلف از زمانیکه درخواست پناهندگی می کنید تا وقتی که در جامعه سوئد مشارکت داشته و کار یا تحصیل می کنید را قدم به قدم دنبال کنید.

وبسایت اطلاعات در باره سوئد به کمک گروههای مرجع متشکل از پناهجویان و افرادی که به تازگی اجازه اقامت دریافت کرده اند ساخته شده است. شما به برکت کمک آنها می توانید از مطالبی که دشوار هستند یا مواردی که نمی دانید به اطلاع آنها نیاز دارید ، کسب اطلاع کنید.
موسس وبسایت اطلاعات در باره سوئد کیست؟

استانداری یوتالند غربی مسئولیت اداری وبسایت اطلاعات در باره سوئد در همکاری با سایر استانداری های کشور بر عُهده دارد. استانداری ها با اداره کاریابی و اداره مهاجرت همکاری دارند تا اطلاعات مندرج در این وبسایت به روز و صحیح باشد.
در وبسایت اطلاعات در باره سوئد چه اطلاعاتی می توانید پیدا کنید؟

در وبسایت "اطلاعات در باره سوئد" مجموعه ای از اطلاعات در مورد جامعه سوئد وجود دارد. شما می توانید در مورد چگونگی اداره امور در سوئد و اینکه شما چگونه می توانید تأثیر گذار باشید، مطالبی بخوانید.

شما می توانید در مورد نظام رفاه اجتماعی سوئد و چگونگی کارکرد خدمات بهداشتی و درمانی مطالبی بخوانید. همچنین صفحاتی برای آغاز تمرین زبان سوئدی، صفحاتی برای والدین و واژه نامه ای برای کلمات مهم نیز وجود دارد.

ورود به سایت

پایان .
به رادیو گلها گوش کنید
Radio Golha Internet Radio